Ponad 680 tys. wniosków o rządowe świadczenie 500+ na nowy okres
02.02.2021
Nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+” drogą elektroniczną ruszył 1 lutego. Od wczoraj rodzice złożyli przeszło 682 tys. wniosków, a ponad 23 tys. świadczeń już zostało przyznanych. – To bardzo dobry wynik, który pokazuje, że Polska jest coraz bardziej cyfrowa, a Polacy chętnie korzystają z tej szybkiej i bezpiecznej drogi – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Rok 2021 przyniósł ważną zmianę związaną z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od tego roku prawo do świadczenia „500+” ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.
– Wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego drogą elektroniczną, czyli za pośrednictwem portalu Empatia, poprzez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Do dzisiaj do godz. 9 rano, czyli w ciągu zaledwie jednego dnia, rodzice złożyli przeszło 682 tys. wniosków, a ponad 23 tys. świadczeń już zostało przyznanych – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
58,7 tys. to wnioski złożone za pośrednictwem portalu Empatia, 596,8 tys. poprzez bankowość elektroniczną, a 27 tys. – portal PUE ZUS.
Jak podkreśla szefowa MRiPS, tak duże liczby wskazują, że Polska jest coraz bardziej cyfrowa, a Polacy coraz chętniej korzystają z tej szybkiej i bezpiecznej drogi, jaką jest internet. Same wnioski rozpatrywane są z kolei sprawnie i na bieżąco.
Ważne terminy!
O czym warto pamiętać? Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Dlatego nie warto zwlekać.
Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.
– Ci, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą złożyć wniosku o świadczenie wychowawcze online, będą mogli zrobić to drogą tradycyjną – osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty – od 1 kwietnia. Zachęcam jednak do korzystania z opcji elektronicznych, to bardzo proste i intuicyjne narzędzia, które w dobie pandemii są opcją najbezpieczniejszą – podkreśla minister Marlena Maląg.