Pracowity rok 2017 w MRPiPS
19.01.2017
- Plany Ministerstwa Rodziny na rok 2017 zapowiadają dobre, ale wcale niełatwe zmiany w wielu obszarach polityki społecznej – powiedziała minister Rafalska podczas przeglądu resortów, jaki zorganizowała premier Beata Szydło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Podobnie, jak w roku ubiegłym, stawiamy na rodzinę.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbywa się przegląd resortów. Jest poświęcony podsumowaniu dokonań roku minionego, ale przede wszystkim zamierzeniom na rok 2017.
Rozmawiam z ministrami o planach ich resortów na obecny rok i dłuższych, o projektach merytorycznych, legislacyjnych, harmonogramie działań – mówiła premier Beata Szydło.
Podsumowując rok 2016 w MRPiPS premier wspomniała o ogromnej pracy, włożonej w uruchomienie programu „Rodzina 500 plus”. – Program pozwolił polskim rodzinom na stabilizację sytuacji materialnej. Mają one godniejsze życie. Nie muszą martwić się o brak środków na kształcenie dzieci. Niektórzy dzięki niemu po raz pierwszy wyjechali na wakacje – powiedziała premier Szydło.
Przypomniała też o innych działaniach resortu, wśród których wymieniła podwyższenie najniższych wynagrodzeń i świadczeń emerytalnych, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i obniżenie – zgodnie z projektem prezydenckim– wieku emerytalnego.
Zamierzenia resortu rodziny na 2017 przedstawiła jego szefowa, minister Elżbieta Rafalska. - Plany zapowiadają dobre, ale wcale niełatwe zmiany w wielu obszarach polityki społecznej. Podobnie jak w roku ubiegłym stawiamy na rodzinę i będziemy o nią dbać, kontynuując rządowy program Rodzina 500+. Na ten cel w 2017 roku przeznaczyliśmy ponad 23 mld złotych. Minister dodała, że m.in. dzięki programowi nakłady na politykę rodzinną wzrosną do ponad 71 mld zł, co stanowi 3,66 proc. PKB. W 2015 r. było to 2,5 proc. PKB.
Minister zapowiedziała także rozwijanie miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. W tym roku w ramach programu Maluch + zostanie dofinansowane utworzenie ponad 12 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych oraz ponad 42 tys. już istniejących.
- Staramy się ułatwiać życie polskim rodzinom. Od 16 stycznia rodzice bez wychodzenia z domu mogą złożyć wniosek on-line o becikowe, kartę dużej rodziny, świadczenie rodzicielskie, świadczenie z funduszu alimentacyjnego. To ułatwienia dla niebagatelnej liczby ok. pół mln osób – mówiła minister Rafalska. Udoskonalona zostanie też Karta Dużej Rodziny
A w II i III kwartale tego roku będą gotowe kolejne wnioski o świadczenia rodzinne i o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka niepełnosprawnego. Oznacza to, że wszystkie rodzaje wsparcia, o jakie mogą ubiegać się rodzice na rzecz swoich dzieci, będzie można załatwić przez internet.
Zostanie zwiększona liczba asystentów rodziny, którzy pomagają rodzinom mającym problemy opiekuńczo-wychowawcze i odegrają ważną role w realizacji programu „Za życiem”. Pierwszy pakiet rozwiązań zacznie funkcjonować od 1 lipca tego roku.-Rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym będą mogły skorzystać z opieki wytchnieniowej, mieszkań chronionych, pomocy asystenta rodziny – podkreśliła minister Rafalska.
Ważną potrzebą wielu dzieci niemających rodziców jest stworzenie warunków do wychowywania się w ojczystym kraju. Z danych wynika, że adopcje międzynarodowe pozbawiają każdego roku ok. 280 - 300 dzieci możliwości dorastania w ojczyźnie. - Chcemy ograniczenia adopcji międzynarodowych. Dzieci za granice wysyłają głównie kraje azjatyckie i afrykańskie. Dramatem adoptowanych dzieci jest nagminne rozdzielanie rodzeństw. W roku 2016 takie praktyki dotyczyły ok. 71% rodzeństw kierowanych do adopcji – wyjaśniała minister. Dodała też, że przedstawiane często argumenty przemawiające za adopcją zagraniczną, takie jak np. brak możliwości zapewnienia w Polsce właściwej opieki dzieciom niepełnosprawnym, nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Z ogólnej liczby dzieci - adoptowanych w procedurach adopcji zagranicznych - jedynie do ok. 20 proc. z nich posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
Kolejnym obszarem aktywności MRPiPS będzie rynek pracy. - Walczymy z patologiami na rynku pracy. Podniesiemy zasiłek dla bezrobotnych. Zreformujemy urzędy pracy. Środki na walkę z bezrobociem muszą być lepiej wykorzystywane i kierowane tam, gdzie są naprawdę potrzebne – deklarowała minister. Ważnym elementem w tym obszarze będzie stworzenie nowoczesnego indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.
- Ostatnia modyfikacja:
- 04.11.2018 09:10 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 04.11.2018 09:10 Biuro Promocji