W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Dostępna przestrzeń publiczna” z większym budżetem

28.09.2023

Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Krzysztof Michałkiewicz, prezes Zarządu PFRON podczas briefingu prasowego podsumowali skierowany do osób o specjalnych potrzebach program „Dostępna przestrzeń publiczna”.

Program „Dostępna przestrzeń publiczna” z większym budżetem

Program „Dostępna przestrzeń publiczna” składa się z czterech modułów: likwidacja barier w samorządach, nie tylko w urzędach, ale także w samorządowych obiektach sportowych czy kultury, w kościołach i miejscach kultu religijnego, na placach zabaw i w podmiotach leczniczych.

Dzięki doskonałej kondycji finansowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogliśmy zwiększyć budżet tego programu, początkowo zaplanowany na 300 mln zł na cztery lata, o niemal drugie tyle – poinformował sekretarz stanu Paweł Wdówik.

Największym zainteresowaniem cieszył się moduł samorządowy. Zwiększenie jego środków pozwoli na dofinansowanie wszystkich zatwierdzonych przez komisję kwalifikacyjną wniosków. Powstające w jego ramach place zabaw mają być ogólnodostępne, włączające i otwarte.

Dzięki modułowi medycznemu likwidujemy dyskryminujące podejście do kobiet z niepełnosprawnościami, zwłaszcza w gabinetach ginekologicznych i zapewniamy im godne traktowanie – podkreślił wiceminister Wdówik.

Przypomniał też o realizowanym programie samochodowym, zapewniającym możliwość mobilności osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Jego budżet na ten rok wynosi 0,5 mld zł.

Chcemy uczynić Polskę bardziej przyjazną dla wszystkich, w tym dla osób ze specjalnymi potrzebami – deklarował podczas briefingu Krzysztof Michałkiewicz, prezes Zarządu PFRON.

Podkreślił, że równie ważne, jak łamanie barier architektonicznych, jest ich likwidowanie w obszarze informacyjno-komunikacyjnym.

{"register":{"columns":[]}}