W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Opieka 75+” 2018 – pytania i odpowiedzi

20.12.2017

Kto może skorzystać ze wsparcia, jakie gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie, na co można przeznaczyć środki - odpowiadamy na najczęstsze pytania dot. programu "Opieka 75+". 

1.    Jakiej grupie osób udzielane jest wsparcie w ramach programu?

W ramach programu wsparcie udzielane jest osobom samotnym, w wieku 75 lat i więcej, zamieszkującym gminy do 20 tys. mieszkańców.

2.    Jakie gminy mogą ubiegać się o dotacje w ramach programu?

Gminy: wiejskie, miejskie, miejsko – wiejskie, do 20 tys. mieszkańców, jeżeli samorządy świadczą usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze samodzielnie. Świadczenie usług samodzielnie oznacza, że gminy realizują usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

3.    Czy do liczby mieszkańców gminy należy wliczać również osoby zameldowane
w gminie na pobyt czasowy?

Gmina, która chce przystąpić do programu, bierze pod uwagę wyłącznie liczbę mieszkańców zameldowanych w gminie na pobyt stały.

4.    Co należy rozumieć pod pojęciem „osoby samotnej” ujętej w programie?

Za osobę samotną, zgodnie z art. 6 pkt 10 ustawy o pomocy społecznej, uznaje się osobę samotnie gospodarującą – prowadzącą jednoosobowe gospodarstwo domowe.

5.    Jak należy liczyć zapotrzebowanie na środki finansowe w ramach programu dla osób, które kończą 75 lat?

W przypadku osób, które kończą 75 lat, zapotrzebowanie na środki w ramach programu należy liczyć od dnia ukończenia przez nie 75 lat. Np. jeżeli osoba ukończyła 75 lat w dniu 15 marca 2018 r., zapotrzebowanie na środki może być liczone od dnia 15 marca 2018 r.

6.    Na co można przeznaczyć środki z programu?

Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone wyłącznie na:

1. zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób które już korzystają z takich usług (lub korzystały z nich
w ostatnim roku) lub

2.    na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

7.    Czy gmina, która przystąpi do programu, musi realizować wszystkie zadania,
na które są przeznaczone środki?

Gmina może wybrać tylko jedno z zadań lub jednocześnie realizować oba.

8.    Czy gmina może uzyskać dofinansowanie z programu na świadczenie usług opiekuńczych w ramach prac społecznie użytecznych?

Nie, gmina nie może uzyskać dofinansowania z programu na świadczenie usług opiekuńczych realizowanych w ramach prac społecznie użytecznych. Gmina, w ramach programu, może skorzystać z dofinansowania, jeżeli dane świadczenie realizuje samodzielnie (patrz pkt 1).

9.    Czy gmina może uzyskać dofinansowanie jeżeli nie zwiększy zatrudnienia osób?

Tak, gmina może uzyskać dofinansowanie w ramach programu, bez konieczności zwiększania zatrudnienia.

10.    Czy gmina może uzyskać dofinansowanie jeżeli nie zwiększy liczby godzin usług opiekuńczych?

Zgodnie z rozdziałem V pkt 2  Programu, środki finansowe z programu mogą być przeznaczone na:

1. zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób które już korzystają z takich usług (lub korzystały z nich
w ostatnim roku);

2.    dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

Każdy z wyżej wymienionych punktów, wymaga zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. W związku z powyższym, gmina nie może uzyskać dofinansowania, jeżeli nie zwiększy liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. 

Pliki do pobrania

Materiały


Program „Opieka 75+” 2018 – pytania i odpowiedzi .pdf 0.29MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.11.2018 22:06 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
02.11.2018 22:06 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}