W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt „MOCOWIEC – MOdel CałOściowego Wsparcia IntEgracji Cudzoziemców” współfinansowany ze środków Polskiego Programu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2021-2027

06.11.2024

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pozyskał wsparcie finansowe z Unii Europejskiej w ramach Polskiego Programu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2021-2027 na realizację przedsięwzięcia pt. „MOCOWIEC – MOdel CałOściowego Wsparcia IntEgracji Cudzoziemców”

Założeniem projektu jest wypracowanie modelu kompleksowego wsparcia instytucji i ich pracowników, realizujących zadania z zakresu integracji cudzoziemców, w tym poprzez działania edukacyjne i sieciujące na rzecz pracowników instytucji działających w tym obszarze.

Projekt wyposaży personel Centrów Integracji Cudzoziemców oraz Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie w wiedzę z zakresu migracji i integracji cudzoziemców. Osoby te wezmą udział w cyklu bezpłatnych szkoleń, przeprowadzonych na podstawie programu opracowanego w projekcie, co docelowo doprowadzi do wyposażenia ich w kompetencje niezbędne do prowadzenia wysokiej jakości usług dla „klientów” swoich instytucji, odpowiadających ich potrzebom. Personel CIC i PCPR, by móc pomagać cudzoziemcom, ale także być w stanie stawiać im adekwatne z punktu widzenia interesu narodowego wymagania, musi rozumieć takie zagadnienia jak przyczyny migracji, czynniki ją motywujące pozytywnie i negatywnie. Powinien znać formy akulturacji - separację, marginalizację, integrację, asymilację, aby w wyniku potrafić zaplanować pożądany proces akulturacji cudzoziemców - od adaptacji przez integrację po partycypację. Konieczna jest także znajomość zagadnień legalizacji pobytu, narzędzi wsparcia cudzoziemców w formie planów integracyjnych IPI.

Wobec zwiększającej się liczby Polaków i ich potomków trafiających do Polski w ramach repatriacji nieodzowna jest także wiedza na temat przyznawania karty Polaka, statusu repatrianta i legalizacji pobytu osób o polskim pochodzeniu. Świadomość lokalnych uwarunkowań polskich pomoże z kolei zaplanować szanse powodzenia przyjętych rozwiązań, które mogą być różne w różnych częściach kraju. Potrzebne jest także wsparcie w zakresie kompetencji językowych.

Sama wiedza i procedury nie są wystarczające, a instytucje mają szanse działać skutecznie tylko wtedy, kiedy pracują na ich rzecz dobrze zmotywowane i zintegrowane kadry. Dlatego drugim istotnym celem projektu jest doprowadzenie do wytworzenia wśród personelu zajmującego się migracjami i integracją cudzoziemców wspólnego zrozumienia i poczucia misji, sensu działania. A także nawiązania bezpośrednich kontaktów, by osoby te chętnie udzielały sobie wsparcia i potrafiły współpracować - tak wewnątrz własnych jednostek, jak w skali regionu czy kraju, a nawet za granicą. Temu celowi ma służyć ożywienie idei Krajowej Sieci Integracji Cudzoziemców i doprowadzenie do zainteresowania w aktywnym uczestnictwie w jej spotkaniach.

Celem pobocznym projektu będzie zebranie wniosków z działania projektu w okresie, kiedy jego realizacja będzie znajdować się już na poziomie dojrzałym. Zaplanowany przegląd śródokresowy oraz końcowy ma dać obraz koniecznych i możliwych do wprowadzenia zmian, zarówno w samym projekcie jak i postulatów zmiany systemu instytucjonalnego oraz prawnego.

Moduł wizyt studyjnych zapewni kadrom MRPiPS dostęp do wiedzy o aktualnych rozwiązaniach w zakresie migracji i integracji cudzoziemców praktykowanych w innych państwach. Opracowana i aktualizowana w projekcie baza wiedzy wspomoże w dostępie do rzetelnych informacji na temat kwestii związanych z tendencjami migracyjnymi i pomoże wyszukiwać dane i zasoby, niezbędne dla kompleksowej obsługi cudzoziemców, w tym źródeł prezentujących rozwiązania adekwatne do potrzeb grupy docelowej.

Grupą docelową projektu są pracownicy, współpracownicy, personel Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Centrów Integracji Cudzoziemców zaangażowany w działalność z zakresu integracji cudzoziemców. W ramach tej grupy zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilno-prawnych, umów o współpracy, a także personel partnerów społecznych oraz innych osób fizycznych lub prawnych pełniących działalność z zakresu integracji cudzoziemców w ramach obszaru funkcjonowania CIC i PCPR - osobymwskazane przez kierownictwo tych podmiotów.

Projekt trwa od 1 września 2024 roku do 31 grudnia 2029 roku. Jego całkowita wartość wynosi 19 315 426,00 PLN, a dofinansowanie z Unii Europejskiej 14 486 569,50 PLN.

 

{"register":{"columns":[]}}