Projekt zmian w programie „Rodzina 500+” trafił do konsultacji
19.03.2019
Co się zmieni w programie „Rodzina 500+” od lipca br.? – to główny temat wtorkowego spotkania minister Elżbiety Rafalskiej i premiera Mateusza Morawieckiego z rodzinami i dziećmi w świetlicy środowiskowej „Świetlik” w miejscowości Rybie. – Projekt trafił do konsultacji międzyresortowych i społecznych, które potrwają 21 dni. Czekamy na uwagi – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami minister Elżbieta Rafalska.
Spotkanie w świetlicy „Świetlik” w miejscowości Rybie to jedno z wielu w ramach akcji informacyjnej dotyczącej programów Nowej Piątki. We wtorek minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z premierem Mateuszem Morawieckim mówili o zmianach w programie „Rodzina 500+”. Projekt trafił właśnie do konsultacji międzyresortowych i społecznych.
Jak mówił podczas konferencji prasowej po spotkaniu z rodzinami premier Mateusz Morawiecki, rozszerzenie programu „Rodzina 500+” na każde dziecko to wielka długoterminowa inwestycja w przyszłość polskich rodzin. – Nasze dzieci, młodzież, potrzebują środków na zajęcia pozaszkolne, najróżniejsze. Mamy pełne zaufanie do rodziców w kwestii tego, na co środki zostaną przeznaczone – wakacje, zajęcia dodatkowe czy inne cele – oby służyły jak najlepiej naszym dzieciom – mówił premier Mateusz Morawiecki. Podziękował też minister Elżbiecie Rafalskiej za prace nad projektem.
Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że konsultacje potrwają 21 dni. – Czekamy na wszystkie uwagi – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami.
Odnosząc się do rozszerzenia programu „Rodzina 500+” na każde dziecko podkreśliła, że jest to kontynuacja kompleksowej polityki rodzinnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. – Z programu w nowej wersji skorzysta 6,8 mln polskich dzieci, a roczny wydatek – ale jest to przede wszystkim inwestycja o wysokiej stopie zwrotu, bardzo opłacalna – to ponad 41 mld zł w pełnym roku budżetowym, a w tym roku ponad 31 mld zł – zaznaczyła minister Elżbieta Rafalska.
Co ciekawe, do tej pory program obejmował 0,5 mln polskich jedynaków – zmiany sprawią, że świadczenie będzie przysługiwać dodatkowym dwóm milionom jedynaków. Szefowa MRPiPS wyraziła nadzieję, że w tych rodzinach urodzą się drugie i kolejne dzieci.
Wnioski o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” tak jak w latach poprzednich będzie można składać online od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia. Złożenie wniosku do końca września br. będzie gwarantowało wypłatę świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca, a w przypadku rodzin pobierających już świadczenie – zapewni ciągłość wypłat.
Inne zmiany w programie, o których mówiła minister Elżbieta Rafalska, to m.in. objęcie świadczeniem dzieci przebywających w różnego typu placówkach opiekuńczo-wychowawczych, wydłużenie z 1 do 3 miesięcy terminu na złożenie wniosku o świadczenie na nowonarodzone dziecko (z gwarancją wypłaty świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka), a także zmiana pozwalająca na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.
Jak podkreśliła minister Elżbieta Rafalska, uproszczeniu ulegną już same wnioski o świadczenie (m.in. dzięki likwidacji kryterium dochodowego), znacznie uproszczone, na wzór działania programu „Dobry start”, zostaną też procedury związane ze składaniem wniosków i wydawaniem decyzji. – To pozwoli skrócić czas rozpatrywania wniosków i odciąży służby samorządowe – zapewniła minister.
***
Więcej informacji:
- Ostatnia modyfikacja:
- 19.03.2019 15:08 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 19.03.2019 15:08 Biuro Promocji