W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przebranżowienie szansą dla pracowników i firm

31.01.2023

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zaprezentowano raport "Reskilling" na temat przebranżawiania się polskich pracowników. Prezentacji towarzyszyła debata "Reskilling pracowników, odpowiedzialność społeczna firm czy rozwiązanie na brak specjalistów?", w której wzięła udział Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Wiceminister Barbara Socha podczas debaty na GPW

Z raportu wynika, że choć ponad 62 proc. firm bardzo korzystnie ocenia reskilling, to  bariery i ograniczenia powodują, że tylko 6 proc. pracowników zostało przekwalifikowanych. W rekomendacjach podkreślono, że jeśli polskie firmy nie zaczną działać na rzecz podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników, to ich pozycja na świecie znacząco osłabnie.

Nadążać za rynkiem

Reskilling to jeden ze sposobów na to, by nadążać za rynkiem, za tym, co się dzieje w gospodarkach, za tym, co się dzieje na świecie - zwróciła uwagę podczas debaty wiceminister Barbara Socha.

Dodała, że środki finansowe z funduszu pracy są przekierowane na aktywizację osób biernych, a to czasami łączy się z jakimiś rodzajami reskillingu.

Panowie gorzej wykształceni

Wiceminister Socha przypomniała, że wśród młodych ludzi wyższe wykształcenie ma ponad połowa kobiet i tylko 30 proc. mężczyzn, mamy więc dużą lukę edukacyjną.

Jest ogromna szansa na to, żeby nadążając za nowoczesnymi technologiami, nowoczesnymi sektorami, które się szybko rozwijają, również mężczyznom dać lepsze możliwości, jeśli chodzi o ścieżkę kształcenia - podkreśliła wiceminister.

Panie wracają do pracy

Nawiązała też do sytuacji kobiet, które na dłuższy czas wycofały się z rynku pracy, żeby poświęcić się życiu rodzinnemu.

Kobiety mają różne etapy w życiu. To, że przez jakiś czas chcą „work-life balance” przesunąć w stronę rodziny, nie wyklucza tego, że za kilka lat przesuną „suwak” w drugą stronę. Ale powinniśmy upowszechniać pracę także na część etatu - tłumaczyła wiceminister Socha.

{"register":{"columns":[]}}