Przełomowy projekt prorodzinny trafił do parlamentu
02.02.2016
- To historyczny, przełomowy i śmiały projekt, solidarnościowy z polskimi rodzinami oraz prodemograficzny – oceniła minister Rafalska.
Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wczoraj skierowaliśmy do parlamentu – powiedziała minister Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej w KPRM, poświęconej programowi Rodzina 500+. Konferencja odbyła się 2 lutego 2016 r., a wzięli w niej udział także sekretarz stanu Krzysztof Michałkiewicz oraz podsekretarz stanu Bartosz Marczuk.
- To historyczny, przełomowy i śmiały projekt, solidarnościowy z polskimi rodzinami oraz prodemograficzny – oceniła minister Rafalska.
W projekcie przekazanym do parlamentu zostały zachowane wszystkie kluczowe rozwiązania. Przy pierwszym dziecku obowiązują progi dochodowe w wysokości 800 i 1200 zł. – Są one zdecydowanie wyższe, niż w przypadku świadczeń rodzinnych – wyjaśniła minister Rafalska. Drugie i kolejne dzieci otrzymają świadczenie bez żadnych warunków.
Wypłaty będą zadaniem zleconym, realizowanym przez samorządy. – Wierzę w dobrą współpracę z samorządami i przewiduję start programu na początek kwietnia, zgodnie z harmonogramem – zapewniła minister Elżbieta Rafalska.
Podczas dyskusji nad programem pojawiało się pytanie, czy budżet państwa podoła takim wydatkom. – Państwa nie stać na tolerowanie aktualnej sytuacji demograficznej i polityki ludnościowej. Potrzeba instrumentów śmiałych i odważnych. Taka polityka zawsze kosztuje, ale jest to inwestycja opłacalna, o dużej stopie zwrotu – powiedziała minister Rafalska.
- Jesteśmy głęboko przekonani, ze w tym działaniu samorządy będą naszym partnerem – wyraził nadzieję wiceminister Bartosz Marczuk. – Samorządy otrzymają dwuprocentową prowizję od transferu gotówki, co przy 17 mld kosztów programu wyniesie ok. 350 mln zł. Pierwsze pieniądze na ten cel przekażemy po tygodniu od publikacji ustawy, by samorządy miały czas na przygotowanie się do wypłat.
Wiceminister Marczuk przypomniał, że podczas konsultacji, które odbyły się we wszystkich województwach, ministerstwo zadeklarowało, że będzie prowadzić szkolenia, instruujące, jak wprowadzić ustawę w życie. Rozpoczną się one w marcu. Do końca lutego zostanie także do samorządów rozesłany podręcznik, poświęcony programowi 500+.
- Będziemy nadal pracować z samorządami, spotykać się z wojewodami i wydziałami spraw społecznych – zadeklarował wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. - Będziemy również program monitorować.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy minister Elżbieta Rafalska m.in. wyjaśniła funkcjonowanie mechanizmów kontrolnych, zabezpieczających przed marnotrawieniem pieniędzy, status przebywających w Polsce cudzoziemców, ubiegających się o to świadczenie oraz oszczędnościowe powody rezygnacji z wprowadzenia górnego progu dochodowego.
- Ostatnia modyfikacja:
- 04.11.2018 19:12 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 04.11.2018 19:12 Biuro Promocji