Przepisy BHP w związku z COVID-19
W związku z wystąpieniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zagrożenia związanego z COVID-19 wprowadzono przepisy szczególne dotyczące bhp m.in. w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz w zakresie szkolenia w dziedzinie bhp.
Badania wstępne i kontrolne
W przypadku braku dostępu do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego (lekarza medycyny pracy), badanie wstępne lub kontrolne może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Badanie to może być przeprowadzone za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza traci moc po upływie 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii.
W trakcie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
- zatrudniane na stanowisko administracyjno-biurowe, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy;
- przyjmowane do pracy w ciągu 180 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy ponownie u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy;
- przyjmowane do pracy w ciągu 180 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Badania okresowe
Zawiesza się obowiązek przeprowadzania badań okresowych.
W sytuacji gdy badania lekarskie zostały wykonane przed datą 7 marca 2020 r. i kończą swoją ważność po tym dniu (np. 24 marca 2020 r.), ważność wszystkich badań profilaktycznych (tj. wstępnych, kontrolnych i okresowych) podlega przedłużeniu na okres nie dłuższy niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (lub stanu epidemii) należy wykonać te badania w ciągu 180 dni od dnia jego odwołania.
Chociaż nałożony przepisami Kodeksu pracy obowiązek kierowania pracowników na badania profilaktyczne został zawieszony na czas zagrożenia epidemicznego lub epidemii (i 180 dni po ich odwołaniu), to pracodawca może skierować pracownika na badania okresowe jeżeli uzna, że jest to niezbędne dla zachowania dobrostanu pracownika, a pracownik potwierdzi taką potrzebę.
Szkolenia wstępne w dziedzinie bhp
Szkolenia wstępne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy wyłączone są z zakazu organizowania i udziału w zgromadzeniach, spotkaniach i zebraniach.
Jednocześnie w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:
- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;
- pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;
- pracownika przenoszonego na stanowiska, o których mowa powyżej;
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
Szkolenia okresowe w dziedzinie bhp
Szkolenia okresowe w dziedzinie bhp, których termin przypada:
- w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
- w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii
– należy przeprowadzić do 180. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.
Pomimo braku konieczności przeprowadzania szkoleń okresowych w czasie trwania epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, pracodawcy nie zostali pozbawieni prawa do organizowania i przeprowadzania ich w formie stacjonarnej. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy przeprowadzenie szkolenia okresowego, z uwagi na specyfikę wykonywanych zadań, przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa danego pracownika w jego miejscu pracy. Podczas organizacji i przeprowadzania takich szkoleń należy jednak pamiętać o wszelkich środkach ostrożności służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa, a także obowiązujących w danym czasie ograniczeniach w związku z wystąpieniem stanu epidemii i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.