Przewodnik dla osób zgłaszających gminy do konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021
Samorząd PRO FAMILIA 2021 wystartował 19 stycznia br. Jego celem jest docenianie i promowanie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne.
-
Do kogo skierowany jest konkurs?
Do samorządów z całej Polski. Tytuł będzie przyznawany w 5 kategoriach:
- Gmina wiejska
- Gmina miejsko-wiejska
- Gmina miejska do 20 tys. mieszkańców
- Gmina miejska od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców
- Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców
Regulamin konkursu nie przewiduje zgłoszeń powiatów.
Tytuł Samorząd PRO FAMILIA 2021 otrzyma TYLKO 5 samorządów w Polsce.
-
Kto dokonuje zgłoszenia?
Samorząd.
-
Na czym polega zgłoszenie?
Należy wypełnić Formularz zgłoszeniowy wraz z Ankietą oraz Opisem długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej.
- Przez politykę prorodzinną należy rozumieć sumę działań podejmowanych na rzecz wszystkich rodzin, niezależnie od ich dochodów, stanu posiadania, kondycji, specyficznych potrzeb… etc. Istotnymi wyznacznikami polityki prorodzinnej są m.in.: powszechność; tworzenie jak najlepszych warunków do funkcjonowania wszystkich rodzin, w tym przychodzenia na świat i wychowywania wszystkich dzieci; afirmacja małżeństwa i rodzicielstwa... Polityka prorodzinna nie jest tożsama z pomocą społeczną. Chodzi głównie o działania wykraczające poza te, które gminy zobowiązane są traktować jako obowiązkowe a wynikające m.in. z Ustawy o pomocy społecznej, Ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi…
- Do elementów lokalnej polityki prorodzinnej można zaliczyć np. finansowanie z własnego budżetu: jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego; świadczenia wypłacanego rodzicom dzieci do lat 6, tzw. bonu wychowawczego; stosowanie ulg w opłatach za odbiór odpadów komunalnych dla rodzin z dziećmi; fundowanie stypendiów dla dzieci szczególnie uzdolnionych; zwolnienie dzieci z opłat za przejazdy komunikacją miejską; powołanie pełnomocnika ds. rodziny; powołanie rady rodziny jako ciała doradczego czy też np. organizację festynów rodzinnych; przygotowanie miejsc do przewijania niemowląt zarówno w urzędach, jak i w przestrzeni publicznej; umożliwienie pracującym w urzędach rodzicom np. ruchomego czasu pracy; a także wiele innych działań… (w tym również wymienionych w Ankiecie konkursowej).
- Elementem polityki prorodzinnej może być także powołanie pełnomocnika ds. rodziny; powołanie rady rodziny jako ciała doradczego czy też umożliwienie pracującym w urzędach rodzicom pracy na część etatu czy wprowadzenie ruchomego czasu pracy lub np. wyznaczenie pod urzędem jednego miejsca parkingowego dla kobiet w ciąży, bądź rodziców z małymi dziećmi, którzy przyjeżdżają załatwić sprawy.
- Działania w ramach lokalnej polityki prorodzinnej powinny wynikać ze specyficznych potrzeb danej społeczności. Czasami jednak mogą to być działania bardzo nieszablonowe, jak np. zapewnienie przez gminę np. raz w miesiącu nieodpłatnej opieki dla dzieci, żeby rodzice, którzy zgłoszą taką chęć, mogli pójść na randkę małżeńską.
- Tego typu działania należy wskazać w odpowiednich w Ankiecie w poszczególnych kategoriach, w polach: "Inne, jakie?" lub w odpowiedzi na pytanie nr 23. Przestrzeń na zaprezentowanie nieszablonowych działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej została także przewidziana w Opisie długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości!
-
Jak wysłać zgłoszenie?
Dokumenty konkursowe należy pobrać ze strony https://www.gov.pl/rodzina/dokumenty-konkursowe
Wypełnić elektronicznie edytowalne pliki, zapisać na dysku komputera, a następnie przesłać na adres e-mailowy: pro_familia@mrips.gov.pl
-
Do kiedy można wysyłać zgłoszenia?
do 16 kwietnia 2021 r.
-
Co zawierają poszczególne dokumenty?
Formularz zgłoszeniowy:
- Nazwa i adres samorządu.
- Dane osoby do kontaktu (imię, nazwisko, stanowisko, numer telefonu, adres e-mail).
- Kategorie, w której zgłaszany jest samorząd.
- Data oraz czytelny podpis / podpis elektroniczny.
Ankieta:
- 23 pytania.
- W pytaniach dotyczących budżetu, chodzi o najbardziej aktualne rzeczywiste dane dotyczące pełnego roku budżetowego. Nie chodzi o plany.
- Data oraz czytelny podpis / podpis elektroniczny.
Opis długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej:
- Opis długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej, wraz ze wskazaniem, czym w prowadzeniu polityki prorodzinnej samorząd wyróżnia się na tle innych samorządów.
- Data oraz czytelny podpis / podpis elektroniczny.
UWAGA – konkurs przebiega etapowo
- Pierwszy etap polega na ocenie nadesłanej ankiety.
- Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych po 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów w każdej z pięciu kategorii.
- W drugim etapie będzie analizowany Opis długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej, mogą być również wzięte pod uwagę wskaźniki demograficzne samorządu.
- Na podstawie sumy punktów z pierwszego i drugiego etapu Kapituła Konkursu rekomenduje po 3 samorządy w każdej kategorii oraz 3 samorządy do wyróżnienia.
- Lista samorządów rekomendowanych do finałowego etapu zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 7 maja 2021 r.
- W trzecim etapie Minister Rodziny i Polityki Społecznej - w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Polityki Demograficznej - wybierze po 1 samorządzie w każdej kategorii, które otrzymają tytuł Samorząd PRO FAMILIA 2021.
- W ramach Konkursu mogą również zostać przyznane przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej maksymalnie 3 wyróżnienia za szczególnie kreatywny, nieszablonowy element polityki prorodzinnej realizowany przez samorząd.
Ogłoszenie wyników nastąpi przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny, nie później jednak niż 30 maja 2021 r.