Przyszłość usług społecznych
12.07.2021
Minister Marlena Maląg wzięła udział w spotkaniu Prezydenta RP z przedstawicielami rządu w sprawie usług społecznych. Rozmawiano o pilotażowym programie centrów usług społecznych, a także o prezydenckich projektach ustaw o asystencie osoby niepełnosprawnej i działaniach pomocowych.
- Sprawy społeczne leżą na sercu Kancelarii Prezydenta – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami rządu w sprawie usług społecznych. Wzięła w nim udział Minister Rodziny Marlena Maląg.
Pomoc najsłabszym świadczy o jakości państwa
Omawiane były prezydenckie projekty ustaw o asystencie osoby niepełnosprawnej i działaniach pomocowych, a także pilotażowy program centrów usług społecznych. – Chcę wspólnie z rządem ustalić, jak centra mają działać, jakie zmiany można wprowadzić w projekcie i jak będzie wyglądało ich finansowanie – mówił Prezydent Andrzej Duda.
– To, na ile osoby z niepełnosprawnościami mają poczucie bycia pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, świadczy o jakości państwa – argumentował Prezydent. Podkreślił też dobrą współpracę z Ministerstwem Rodziny w obszarze wspierania potrzebujących pomocy.
Centra usług standardem
– Sfera wsparcia drugiego człowieka jest priorytetem również dla rządu Prawa i sprawiedliwości – mówiła minister Marlena Maląg. – Wiele działań podejmowaliśmy wspólnie z Kancelarią Prezydenta, jak choćby wypłata dodatku solidarnościowego, pomagającego pracownikom, którzy najbardziej ucierpieli na skutek pandemii. Dodała, że jednym z najważniejszych obszarów działań ministerstwa jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami. O zakresie podejmowanych działań świadczy wzrost nakładów finansowych na ten cel, z 15 mld zł w 2015 roku do 30 mld zł obecnie.
– Chcemy, by centra usług społecznych stały się rozwiązaniem systemowym, standardem – deklarowała minister Maląg. Obecnie trwa program pilotażowy, zbierane są uwagi i propozycje, by na koniec mógł powstać sprawdzony, gotowy projekt ustawy.
Minister Maląg przypominała też, że obecnie trwają prekonsultacje procesów deinstytucjonalizacyjnych w placówkach pomocy społecznej. – Istotne jest spełnienie wymogów unijnych w tej dziedzinie, ale ważniejsze jest dobro osób, przebywających w ośrodkach pomocy społecznej – stwierdziła minister.
Foto: Jakub Szymczuk/KPRP