Pytania i odpowiedzi
09.10.2024
Mój mąż zmarł, gdy miałam 51 lat. Nabyłam prawo do renty rodzinnej po nim i dalej pracowałam. W październiku tego roku skończę 60 lat i przejdę na emeryturę. Czy z chwilą przejścia na emeryturę będę miała prawo do renty wdowiej i w jakiej wysokości?
W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1243), zwanej dalej ustawą o „rencie wdowiej”, wprowadzającej od dnia 1 stycznia 2025 r. nową regułę zbiegu prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku z prawem do własnego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, prawo do pobierania dwóch świadczeń, czyli w Pani przypadku własnej emerytury i części renty rodzinnej po mężu w wysokości od 1 lipca 2025 r. 15 % renty rodzinnej, będzie przysługiwać pod warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Ponieważ w Pani przypadku nabycie prawa do renty rodzinnej nastąpiło dużo wcześniej, niż wymagane przez przepisy 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to niestety nie będzie Pani miała prawa do pobierania obydwu świadczeń.
Mam 75 lat, w styczniu tego roku zmarł mój mąż. Obydwoje pobieraliśmy najniższe emerytury, co pozwalało nam jakoś przeżyć. Teraz zostałam tylko ze swoją emeryturą i moja sytuacja materialna bardzo się pogorszyła. Czy będę miała prawo do renty wdowiej?
W świetle przepisów ustawy o „rencie wdowiej” będzie Pani przysługiwało prawo do jednego całego świadczenia oraz 15% świadczenia drugiego. Od 1 stycznia 2027 r. będzie miała Pani prawo do 25% drugiego świadczenia. Do Pani będzie należał wybór, które świadczenie pobiera Pani w całości, a które w części.
Obydwoje z mężem pracowaliśmy ponad 40 lat i wypracowaliśmy sobie wysokie emerytury. Niestety mąż zmarł w lutym tego roku, co wpłynęło negatywnie na moją sytuację finansową. Dodam, że jestem osobą przewlekle chorą, która dużą cześć swojego świadczenia wydaje na leki i rehabilitację. Czy wprowadzenie renty wdowiej poprawi moją sytuację finansową?
Ustawa o „rencie wdowiej” zakłada, że prawo do pobierania dwóch świadczeń, czyli np. własnej emerytury oraz od 1 lipca przyszłego roku 15% renty rodzinnej po mężu, będą miały między innymi te osoby, których łączna wysokość świadczeń emerytalno-rentowych wraz z wypłacanymi stale dodatkami do nich nie przekroczy trzykrotności miesięcznej kwoty najniższej emerytury, która aktualnie od dnia 1 marca tego roku wynosi 5342,88 zł. Należy jednocześnie pamiętać, że niewielkie przekroczenie kwoty limitu świadczeń nie musi oznaczać utraty prawa do pobierania własnej emerytury i renty rodzinnej po mężu. W takim przypadku bowiem ustawodawca zaproponował rozwiązanie, zgodnie z którym mogłoby nastąpić pomniejszenie obydwu świadczeń do wysokości tego limitu.
Należy również dodać, że zgodnie z zapisami ustawy o „rencie wdowiej” organy rentowe i organy emerytalne zostały zobligowane do zamieszczenia na swoich stronach internetowych od dnia 31 sierpnia br. informacji dla świadczeniobiorców o warunkach pobierania tych świadczeń w zbiegu. Także dla wygody wszystkich zainteresowanych zaproponowano, by ZUS udostępnił usługę umożliwiającą ustalenie zbiegu świadczeń, w wariantach określonych ustawą – w celu zapewnienia pomocy osobie uprawnionej w wyborze najkorzystniejszego wariantu tego zbiegu.
Jestem wdową od 3 lat, w przyszłym roku skończę 80 lat. Dodam, że jestem osoba samotną, która ma trudności w poruszaniu się. Czy żeby pobierać rentę wdowią będę musiała udać się do placówki ZUS, co byłoby dla mnie problemem?
Ustawa o „rencie wdowiej” przewiduje, że wniosek o rentę wdowią może zostać złożony zarówno w postaci elektronicznej, np. poprzez platformę PUE ZUS, jeśli Pani z niej korzysta, jak też może zostać złożony w formie tradycyjnej, np. listownie. W tym drugim przypadku nie trzeba robić tego osobiście – wystarczy, że podpisze Pani wniosek, który następnie może zostać wysłany pocztą za pośrednictwem osób trzecich.
Mam 52 lata i pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dwa lata temu zmarł mój mąż, który miał już prawo do emerytury. Czy będę mogła od przyszłego roku pobierać rentę wdowią?
Zgodnie z przepisami ustawy o „rencie wdowiej” prawo do pobierania dwóch świadczeń, czyli w Pani przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy i części renty rodzinnej po mężu, przysługuje pod warunkiem osiągnięcia wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60 lat. W Pani sytuacji nie będzie zatem możliwości pobierania od przyszłego roku obydwu świadczeń. Nadal jednak zachowuje Pani prawo do pobierania świadczenia wyższego, czyli na przykład jeśli renta rodzinna po mężu okaże się wyższa od Pani renty z tytułu niezdolności do pracy, będzie Pani mogła korzystać z tego świadczenia.
Kilka lat temu rozwiodłam się z mężem. Mój były mąż zmarł w ubiegłym roku. Aktualnie utrzymuje się z własnej emerytury. Czy będę miała prawo do renty wdowiej?
Ustawa o „rencie wdowiej” zakłada, że prawo do pobierania dwóch świadczeń, czyli w Pani przypadku własnej emerytury i części renty rodzinnej po mężu, przysługuje pod warunkiem pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. Zatem w tej sytuacji nie nabędzie Pani prawa do renty wdowiej.
Razem z mężem pracowaliśmy w Policji i dwa lata temu przeszliśmy na emerytury. Mąż zmarł w tamtym roku. Aktualnie mam 58 lat. Czy nabędę prawo do renty wdowiej?
Ustawa o „rencie wdowiej” zakłada, że prawo do pobierania dwóch świadczeń, czyli w Pani przypadku emerytury policyjnej i części renty rodzinnej po mężu, przysługuje pod warunkiem osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60 lat. W Pani sytuacji nie będzie zatem możliwości pobierania od przyszłego roku obydwu świadczeń. Jednak z chwilą osiągnięcia przez Panią 60 lat taka możliwość powstanie, pod warunkiem, że pani emerytura albo renta rodzinna po mężu nie przekroczy trzykrotności miesięcznej kwoty najniższej emerytury.
Kilka lat temu zmarł mój maż. Obydwoje byliśmy wówczas już na emeryturze i jako świadczenie bardziej korzystne wybrałam po śmierci męża rentę rodzinną. W przyszłym roku planuję zawrzeć nowy związek małżeński. Czy zatem będę miała po jego zawarciu prawo do renty wdowiej?
Ustawa o „rencie wdowiej” stanowi, że prawo do pobierania dwóch świadczeń wdowy i wdowcy zachowują nie dłużej niż do dnia poprzedzającego dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego. Zatem, wstępując w nowy związek małżeński, utraci Pani prawo do renty wdowiej.
Trzy miesiące temu zmarł mój mąż. Obydwoje od kilku lat przebywaliśmy na emeryturze. Rok przed śmiercią męża sąd orzekł separację. Czy w takim przypadku będę miała prawo do renty wdowiej?
Ustawa o „rencie wdowiej” zakłada, że prawo do pobierania dwóch świadczeń, czyli w Pani przypadku emerytury i części renty rodzinnej po mężu, przysługuje pod warunkiem pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W orzecznictwie sądowym wskazuje się, iż wspólność małżeńska oznacza rzeczywisty związek łączący małżeństwo, obejmujący wspólne zamieszkiwanie i prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, wspólne pożycie, wierność i pomoc we współdziałaniu dla dobra założonej przez siebie rodziny. Ponieważ w Pani przypadku separacja została orzeczona, to należy uznać, że warunek pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka nie został spełniony. Zatem w Pani sytuacji nie będzie możliwości pobierania od przyszłego roku obydwu świadczeń.
Jestem emerytowaną policjantką, na emeryturę przeszłam w wieku 43 lat, mój mąż zmarł, jak miałam 53 lata, czy będę mogła skorzystać z renty wdowiej?
W świetle przepisów ustawy o „rencie wdowiej” prawo do pobierania dwóch świadczeń, czyli w Pani przypadku, np. własnej emerytury i części renty rodzinnej po mężu w wysokości od 1 lipca 2025 r. 15 % renty rodzinnej, będzie przysługiwać pod warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, który na gruncie przepisów ubezpieczeniowych wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponieważ w Pani przypadku nabycie prawa do renty rodzinnej nastąpiło dużo wcześniej, niż wymagane przez przepisy 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to niestety nie będzie Pani miała prawa do pobierania obydwu świadczeń.
Przeszedłem na emeryturę pomostową, mam 61 lat, kilka tygodni temu zmarła mi żona, po której mam rentę rodzinną, czy mogę skorzystać z renty wdowiej?
W świetle przepisów ustawy o „rencie wdowiej” prawo do renty wdowiej, czyli pobierania dwóch świadczeń, będzie przysługiwać pod warunkiem osiągnięcia wieku emerytalnego, który na gruncie przepisów ubezpieczeniowych wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponieważ Pan jeszcze nie osiągnął tego wieku emerytalnego, to niestety nie będzie Pan miał prawa do pobierania obydwu świadczeń od 1 lipca 2025 r. Prawo to powstanie dopiero po osiągnięciu przez Pana wieku 65 lat, jeżeli do tego momentu nie zmieni się Pana sytuacja prawna (nie zawrze Pan nowego związku małżeńskiego).