Rodzinna piecza zastępcza. Kongres z udziałem premiera Morawieckiego i minister Maląg
20.05.2022
Rodzice zastępczy są superbohaterami, walczącymi z emocjami, nieufnością, traumami, lękami – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Małopolskiego Kongresu Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Wieliczce. Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że w MRiPS trwają pracę nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Małopolski Kongres Rodzinnej Pieczy Zastępczej z udziałem samorządowców, organizacji pozarządowych, parlamentarzystów, a także samych rodzin – był okazją do spotkań i rozmów na temat rodzinnych form pieczy zastępczej w Polsce, kierunku zmian. Był także okazją do wyróżnienia szczególnie zasłużonych w tym obszarze.
Rodzice zastępczy są suberbohaterami
Podczas wieńczącej Kongres Gali Rodzicielstwa Zastępczego w Wieliczce premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rodzice zastępczy są dla niego „superbohaterami, którzy walczą nie z komiksowymi czarnymi charakterami, ale walczą z emocjami, nieufnością, traumami, lękami, przezwyciężają te lęki”.
Zwracając się do obecnych na gali rodzin zastępczych dodał, że państwo polskie może zrobić wiele na rzecz ich podopiecznych, ale „gdzieś jego rola się kończy, wtedy zaczyna się wasza rola i jest ona najważniejsza”.
Zmiany w pieczy zastępczej
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała z kolei, że w MRiPS trwają prace nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
– Tutaj trzeba lekko posypać głowę popiołem, bo ta ustawa powinna już być dawno przeprocedowana. Ale procedury legislacyjny się trochę przeciągnęły. Miałyśmy umowę z panią przewodniczącą sejmowej komisji polityki społecznej rodziny Urszulą Rusecką, że kiedy spotkamy się tutaj w Małopolsce, to będziemy w trakcie procedowania tej ustawy. Liczę na to, że na następnym posiedzeniu Sejmu te słowa już przerodzą się w konkretne działania – mówiła minister rodziny.
Zaznaczyła, że proponowane zmiany wyjdą naprzeciw oczekiwaniom rodzin zastępczych.
– Są one związane z podniesieniem wynagrodzeń, z wprowadzeniem odpowiedniego systemu teleinformatycznego, który będzie pomagał koordynować i zabezpieczać dzieci – wskazała minister Maląg. Zaznaczyła, że zmiany dotyczą także z samego funkcjonowania pieczy zastępczej na terenie kraju. – Proces deinstytucjonalizacji jest dla nas bardzo ważny – dodała.
Szefowa MRiPS podziękowała także rodzicom zastępczym za „serce i miłość”. Wręczyła również zasłużonym rodzinom honorową nagrodę Meritis Pro Familia.
Wizyta minister Maląg w Małopolsce
Podczas środowej wizyty minister rodziny Marlena Maląg spotkała się z matkami oraz dziećmi z ogarniętej wojną Ukrainy. Odwiedziła także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wierzchosławicach, a następnie zwiedziła Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach i złożyła wieniec pod jego grobem. Ostatnim punktem wizyty w województwie małopolskim był udział w mszy św. w Katedrze Wawelskiej.