Rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi z pełnym wsparciem
14.05.2019
Od 1 lipca br., po zmianach w ramach programu Rodzina 500+ wszystkie dzieci niepełnosprawne do osiemnastego roku życia będą otrzymywać świadczenie. Dotychczas otrzymywało je około 90 proc. dzieci z niepełnosprawnościami.
Program Rodzina 500+ jest uznawany za najlepszy lub jeden z najlepszych sposobów wspierania rodzin. Sprawił, że dzisiaj 49 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania państwa w obszarze polityki rodzinnej. Dla porównania w 2012 roku taką ocenę wystawiało zaledwie 9 proc.
Wsparcie finansowe pomaga w walce o zdrowie dzieci
Rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi, które już otrzymują świadczenie przyznają, że Rodzina 500+ to ogromne wsparcie dla budżetu. – Poprawiła się jakość życia całej mojej rodziny. Dzięki pieniądzom z programu udało nam się sfinansować zajęcia na basenie, zajęcia z hipoterapii dla niepełnosprawnego syna oraz jego rehabilitację – mówi Mariola Skóra z woj. świętokrzyskiego. Dodaje, że część wsparcia trafiła na lokatę. To na przyszłość dla dzieci.
– Jako mama dwójki niepełnosprawnych dzieci odczuwam w znacznej mierze korzyści płynące z rządowego programu. Chłopcy są wcześniakami i bliźniakami, od urodzenia potrzebowali intensywnej rehabilitacji, ruchowej, logopedycznej i psychologicznej. W przeciągu ostatnich trzech lat mogę odczuć znaczącą poprawę finansową, co skutkuje polepszeniem się zdrowia synów – mówi Aleksandra Czaja-Pater, mama chłopców. – Pierwsze środki z programu przeznaczyliśmy na zakup bezpiecznych fotelików samochodowych, które służą chłopcom do dziś. Oprócz tego mogliśmy sobie pozwolić na zakup sprzętów, które rozwijają sprawność ruchową, a także utrzymywanie równowagi tj. trampolina, rowery, gokarty czy hulajnogi – dodaje.
Rodzina państwa Kubackich z Zabrza przyznaje z kolei, że dziecko z niepełnosprawnością, to często dla domowego budżetu, spore obciążenie finansowe. – Moja Malwinka ma autyzm, a także jest opóźniona w rozwoju w stopniu umiarkowanym. Wymaga rehabilitacji oraz terapii. Dzięki 500 Plus korzystamy z pomocy psychiatry i neurologa. Mogę również zapewnić córce zwiększoną ilość materiałów dydaktycznych, w tym zabawek, które stymulują jej rozwój. Wychodzimy również częściej do bawialni, kina oraz innych miejsc, gdzie Malwinka nie boi się przebywać. Program w odczuwalny sposób odciążył rodziców dzieci z wszelakimi niepełnosprawnościami.
Z kolei pani Aneta z woj. świętokrzyskiego mówi, że świadczenie wychowawcze stanowi duże wsparcie w codziennym życiu 4-osobowej rodziny. – Wychowujemy dwie córki, młodsza 9-letnia Hania jest dzieckiem niepełnosprawnym, co wiąże się ze znacznym obciążeniem budżetu domowego. Dzięki pieniądzom z programu możemy sobie pozwolić na dodatkowe zajęcia logopedyczne, rehabilitacyjne, plastyczne, basen. Wszystkie te aktywności mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój naszej córki. Dzięki wpływom na konto świadczenia wychowawczego mieliśmy zdolność kredytową, co pozwoliło nam na zakup ratalną drogiego sprzętu rehabilitacyjnego m.in. materaca z polem magnetycznym, rowerka rehabilitacyjnego. Program 500 Plus stanowi dla nas nieocenioną pomoc, którą szczególnie doceniamy i za którą serdecznie dziękujemy.
Niepełnosprawność nie ogranicza rodziny
Dzięki pieniądzom z rządowego programu, rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi żyje się lepiej. – Wychowujemy trójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne, Wsparcie finansowe pozwala naszej rodzinie na aktywne spędzanie czasu wolnego, również poza miejscem zamieszkania – mówi Liliana Czubkowska z miejscowości Zelów w woj. łódzkim.
Program pozwala także korzystać rodzinom z oferty kulturalnej i sportowej. – Chodzimy do kina, basenu, parków rozrywki, a także wyjazdów. Chłopcy dzięki temu mogli w ferie spróbować jazdy na nartach pod okiem instruktora czy w wakacje wyjechać nad morze i zwiedzać piękne zakątki Polski np. Warszawę, Kraków czy Gdańsk i miejsca m.in. ZOO, fokarium, oceanarium, cyrk czy zamki – mówi Aleksandra Czaja- Pater, mama chłopców. – Niepełnosprawność nie ogranicza naszej rodziny, staramy się, aby synowi nie byli izolowani od społeczeństwa i jak najwięcej widzieli i poznawali – mówi.
– Dzięki programowi mogliśmy pozwolić sobie na własny kąt. Do tej pory wynajmowaliśmy, a teraz mają dziewczynki zapewnione odpowiednie warunki do rozwijania się i nauki – mówią państwo Kubaccy. – Na pewno rozszerzenie programu na pierwsze dziecko pomoże rodzinom, tak jak nam pomogło i niech się dalej ten program rozwija, i wspiera rodziny – mówi.
Zmiany od 1 lipca
Od 1 lipca 2019 roku wejdzie w życie w nowym kształcie. Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który trafił w drugiej połowie marca do konsultacji społecznych, przewiduje m.in. zniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczenia wychowawczego. – Wraz z likwidacją testu dochodowego liczba jedynaków objętych świadczeniem wzrośnie o dodatkowe 2 mln dzieci. W sumie ze świadczenia 500+ skorzysta ok. 2,5 mln rodzin z jednym dzieckiem. – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej dodając, że łącznie programem zostanie objętych aż 6,8 mln dzieci. Ze wsparcia korzystają także rodziny wielodzietne. W lutym 2019 r. świadczenia otrzymywało 380,3 tys. rodzin (16 proc. rodzin uczestniczących w programie).
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.05.2019 15:59 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 14.05.2019 15:59 Biuro Promocji