Rozstrzygnięcie naboru na projekty pilotażowe pn. „Czas na Młodych”
31.05.2023
31 maja Minister Rodziny i Polityki Społecznej zatwierdziła listę projektów rekomendowanych do dofinansowania w ramach naboru na projekty pilotażowe pn. „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży”.
W ramach naboru projekty mogły składać Powiatowe Urzędy Pracy działające na terenie powiatów, w których udział osób młodych wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest szczególnie wysoki (tj. przekracza średnią dla kraju). Podczas pilotażu zostaną przetestowane, przez okres od 12 do 18 miesięcy, możliwe modele punktów oferujących zintegrowane usługi dla osób młodych, wspierające zatrudnienie.
Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna, ale nawet w okresie dużego popytu na pracowników są grupy, którym nieco trudniej jest podjąć i utrzymać satysfakcjonującą pracę. Taką grupą są, na przykład, osoby młode. Punkty kompleksowych usług dla osób młodych – tzw. one stop shop – mają pomóc młodzieży w dobrym pokierowaniu swoją przyszłością zawodową, dzięki uzyskaniu informacji i konkretnego wsparcia także w innych obszarach wpływających na możliwość zatrudnienia.
- Zależy nam na tym, żeby młode pokolenie miało jak najlepszy start w życiu zawodowym, bo to, jakie mamy pierwsze doświadczenia zawodowe, może wpływać i na samo podejście do pracy w kolejnych latach, i na możliwość ciekawego rozwoju zawodowego – powiedziała Minister Marlena Maląg. - Złożone przez Powiatowe Urzędy Pracy projekty są bardzo innowacyjne i przewidują nowe formy wsparcia dla osób młodych, pomagające im przełamać potencjalne bariery w podejmowaniu pracy. Bardzo liczę na dobre efekty tego pilotażu i mam nadzieję, że taka forma usług społecznych, sprawdzona już w wielu krajach, spotka się z dużym zainteresowaniem młodych osób także w Polsce.
Punkty zaoferują osobom młodym dostęp do usług i informacji w co najmniej 3 obszarach: zatrudnienie, pomoc społeczna, wsparcie psychologiczne. Dodatkowymi możliwymi do sfinansowania w projekcie obszarami wsparcia są edukacja, zdrowie, zamieszkanie, doradztwo prawne i finansowe. Ważnym elementem testowanych modeli jest uwzględnienie w nich praktycznych form wsparcia (zwłaszcza staży) oraz aktywne docieranie do osób młodych z ofertą i informacją o wsparciu.
Na realizację pilotażu planowano pierwotnie na lata 2023 i 2024 kwotę 60 mln zł z Funduszu Pracy, ale w związku z bardzo dobrą jakością zgłoszonych projektów i ich dużym znaczeniem dla wsparcia osób młodych w zatrudnieniu Minister Rodziny i Polityki Społecznej zdecydowała o zwiększeniu ww. kwoty i przyznaniu dofinansowania wszystkim projektom rekomendowanym przez Komisję do spraw oceny (po dokonaniu niezbędnych dostosowań w budżetach wniosków, wynikających z rekomendacji Komisji).
Do dofinansowania zatwierdzono 77 projektów spośród 78 wniosków złożonych przez 77 urzędów pracy (jeden z urzędów złożył dwa wnioski) na łączną kwotę 73, 6 mln zł z Funduszu Pracy.
Punkty rozpoczną swoją działalność – w zależności od założeń danego projektu – od lipca, sierpnia lub września tego roku.
Materiały
Załącznik 1.WYKAZ WNIOSKÓW REKOMENDOWANYCH DO DOFINANSOWANIA W RAMACH NABORU CZAS NA MŁODYCHZałącznik_1WYKAZ_WNIOSKÓW_REKOMENDOWANYCH_DO_DOFINANSOWANIA_W_RAMACH_NABORU_CZAS_NA_MŁODYCH.PDF 0.05MB