Rusza Rządowy program wspierania rodziny „Asystent rodziny w 2023 r.”
23.11.2023
Już od dziś gminy, za pośrednictwem wojewody, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe ze środków Funduszu Pracy w ramach Rządowego programu wspierania rodziny „Asystent rodziny w 2023 r.” Na realizację Programu przeznaczono do 30 000 000 zł.
Na co można uzyskać dofinansowanie
W ramach Programu gminy mogą uzyskać środki na:
- dofinansowanie dodatku do wynagrodzenia asystenta rodziny w wysokości do 2000 zł;
- dofinansowanie kosztów zatrudnienia asystentów rodziny – w wysokości nieprzekraczającej 80% (wynagrodzenie wraz z pochodnymi), poniesionych kosztów za okres: listopad i grudzień
2023 r.
W jaki sposób uzyskać dofinansowanie
O środki finansowe z Programu mogą ubiegać się gminy, za pośrednictwem wojewody. Szczegółowe zasady realizacji wsparcia i zasady składania ofert zostały określone w Programie, opublikowanym w Monitorze Polskim w dniu 22 listopada 2023 roku (https://monitorpolski.gov.pl/MP/2023/1275).
Zgodnie z procedurą wskazaną w Programie:
- Wojewoda w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia Programu zbierze od gmin informacje o liczbie etatów pracujących asystentów rodziny oraz o kwocie niezbędnej na realizację wynagrodzeń asystentów rodziny należnych za listopad oraz grudzień 2023 r.
- Wojewoda zatwierdzi zestawienie gminne, tj. jednorazowe sprawozdanie opublikowane w Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS) i przekaże wygenerowany z CAS plik .xls do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) za pośrednictwem platformy ePUAP.
- Minister właściwy do spraw rodziny w terminie do 7 dni od dnia przesłania przez ostatniego z wojewodów zestawień zbiorczych zatwierdzi i ogłosi listę gmin z określeniem wysokości dofinansowania.
- Gminy w ciągu 5 dni od dnia ukazania się ogłoszenia, o którym mowa w pkt 3 przesyłają do właściwego miejscowo urzędu wojewódzkiego oświadczenie o przyjęciu lub nieprzyjęciu środków Funduszu Pracy.
- Wojewoda oraz gmina będąca beneficjentem Programu zobowiązani są do podpisania umowy w sprawie przekazania dofinansowania niezwłocznie po uzyskaniu środków na realizację Programu (tj. od daty wpływu środków Funduszu Pracy na rachunek bankowy wojewody).
- W przypadku rezygnacji z udziału w Programie, gmina będąca beneficjentem Programu jest zobowiązana do złożenia niezwłocznie do wojewody rezygnacji w formie papierowej.
Zapraszamy do składania wniosków!
W załączeniu publikujemy dokumenty dotyczące Programu, w tym wzory sprawozdań gminy i powiatu z realizacji Programu, stanowiące załączniki nr 2 i 3 do programu w formacie umożliwiającym ich edycję.
Załącznik 2 – Wzór sprawozdania gminy z realizacji Programu (podlinkowany plik)
Załącznik 3 – wzór sprawozd
Materiały
Asystent Rodziny 2023asystent_rodziny_2023.pdf 1.04MB Załącznik nr 2 do Programu_Wzór sprawozdania gminy z realizacji Programu
Załącznik_nr_2_do_Programu_Wzór_sprawozdania_gminy_z_realizacji_Programu.XLSX 0.02MB Załącznik nr 3_ Wzór wojewódzkiego sprawozdania z realizacji Programu
Załącznik_nr_3__Wzór_wojewódzkiego_sprawozdania_z_realizacji_Programu.XLSX 0.02MB