Ruszają szczepienia pracowników żłobków oraz placówek pieczy zastępczej
05.02.2021
Już w poniedziałek 8 lutego ruszają zgłoszenia pracowników żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów oraz pracowników placówek pieczy zastępczej w ramach pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień. – Bardzo zależy nam, by pracownicy sprawujący opiekę nad dziećmi byli bezpieczni, a dzieci miały zapewnioną opiekę – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szczepienia ruszą już w piątek 12 lutego.
Dzisiaj w Polsce działa 5 tys. żłobków i klubów dziecięcych oraz blisko 1,8 tys. dziennych opiekunów.
Funkcjonuje również ponad 1,2 tys. instytucji pieczy zastępczej (placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne)
– Pracownicy tych placówek ze względu na swoje bezpośrednie, codzienne kontakty z dziećmi są szczególnie narażeni na zakażenie, dlatego tak zależało nam na objęciu ich szczepieniami w ramach pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Kiedy rozpoczną się zgłoszenia?
W poniedziałek 8 lutego br. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa udostępniło specjalny formularz rejestracyjny, za pośrednictwem którego dyrektorzy placówek zgłoszą na szczepienia chętnych pracowników. Formularz jest dostępny pod adresem: https://szczepieniazlobki.rcb.gov.pl
Jakie informacje należy podać?
W formularzu należy wskazać podstawowe dane podmiotu, nazwisko dyrektora placówki oraz pracowników zgłaszających się na szczepienia, a także województwo, powiat i gminę, w której działa dana placówka.
Następnie należy wybrać preferowany punkt szczepień w obrębie województwa, w którym funkcjonuje dana instytucja opieki.
W formularzu wpisuje się także liczbę zgłaszanych pracowników i dane każdego pracownika – imię i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL – jej datę urodzenia oraz serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. dowodu osobistego, paszportu).
Formularz akceptuje tylko pracowników z roczników 1962-2003. Dla osób po 60 roku życia przewidziane będzie odrębne szczepienie.
Cała procedura zgłoszenia jest prosta i intuicyjna.
Czy pracownik musi sam się gdzieś zarejestrować?
Pracownik musi poinformować o chęci zaszczepienia się dyrektora placówki, w której jest zatrudniony. Nie musi wypełniać żadnych dodatkowych formularzy, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms. – zrobi to za niego dyrektor placówki. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, pracownik ten otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.
Do kiedy trwają zgłoszenia? Kiedy rozpoczną się szczepienia?
Formularz trzeba wypełnić do środy 10 lutego br., a szczepienia rozpoczną się już w piątek 12 lutego.
W dniu wyznaczonego terminu pracownik musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.