Ruszył przegląd emerytalny
14.06.2016
Rozpoczął się przegląd polskiego systemu emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi szerokie konsultacje społeczne dot. m.in. zmian wprowadzonych w 2011 r. i 2013 r. Przegląd odbędzie się pod hasłem "Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności".
Obowiązek przeprowadzenia przeglądu emerytalnego jest zapisany w tzw. ustawie systemowej. Pierwszy odbył się w 2013 r. Właśnie rozpoczęły się prace zespołu odpowiedzialnego za przeprowadzenie tegorocznego przeglądu. Wiodącym w prowadzeniu przeglądu będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a w skład zespołu wchodzą przedstawiciele ministerstw i instytucji centralnych, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz instytucji rynku ubezpieczeniowego.
- W tegorocznym przeglądzie szczególnie uważnie przyjrzymy się reformom wprowadzonym w 2011 r. i 2013 r. Jest to niezwykle ważne w kontekście wyzwań demograficznych oraz zmian na rynku pracy. System emerytalny musi odpowiadać na potrzeby społeczeństwa – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Reformy wprowadzone w 2011 r. i 2013 r. będą analizowane pod kątem systemowego deficytu w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i długu publicznego, a także wysokości wypłacanych świadczeń. Kluczowymi problemami jakie zostaną poddane analizie będą szczegółowe parametry nabywania prawa do świadczeń, prawo do emerytury w kontekście nieoskładkowanych dochodów, pułap 30-krotność w zakresie odprowadzanych składek, a także prawo do emerytury minimalnej, zasady jej nabywania oraz wysokość. Kontekstem analizy będą uregulowania międzynarodowe obowiązujące w zakresie zabezpieczenia społecznego, w tym Konwencja nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy o normach minimalnych w ubezpieczeniach społecznych. Przegląd obejmie również ocenę funkcjonujących rozwiązań III filara emerytalnego.
W ramach prac nad zieloną księgą przeglądu emerytalnego w okresie od czerwca do września w 22 oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbędą się debaty na temat obecnego kształtu i wyzwań dla polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.
- Chcielibyśmy aby w tych debatach udział wzięli przedstawiciele wielu różnych grup społecznych, w tym organizacji pracodawców i pracowników, a także osoby ze świata nauki. Jesteśmy otwarci na dialog w tej materii. System emerytalny dotyka każdego z nas, więc wymaga jak najszerszych konsultacji - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W ramach dialogu społecznego ZUS uruchomił specjalny adres mailowy: przeglademerytalny@zus.pl, pod który można kierować swoje uwagi i propozycje dotyczące możliwych rozwiązań w ramach systemu emerytalnego. Finalna wersja raportu emerytalnego powstanie we wrześniu. W październiku zajmie się nim Rada Ministrów.
- Ostatnia modyfikacja:
- 04.11.2018 13:20 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 04.11.2018 13:20 Biuro Promocji