Ruszyły wypłaty renty wdowiej. Pierwsze pieniądze już na kontach
01.07.2025
1 lipca 2025 roku to dzień wyczekiwany przez tysiące polskich emerytów i rencistów. Dlaczego? Właśnie tego dnia ruszyły wypłaty nowego świadczenia - renty wdowiej. Pierwsze pieniądze trafiły już na konta, kolejne transze będą wypłacane w kolejnych dniach.
Renta wdowia to realne wsparcie dla budżetów domowych milionów seniorek i seniorów, którzy po utracie małżonka, nierzadko po kilkudziesięciu wspólnych latach, muszą mierzyć się z nową, trudniejszą rzeczywistością. Rzeczywistością, w której obok bólu emocjonalnego, pojawiają się dodatkowo obawy o bezpieczeństwo finansowe. O to, z czego opłacić czynsz, ogrzewanie, pokryć inne koszty, które wcale nie zmalały o połowę wraz z odejściem bliskiej osoby.
Z szacunków ZUS wynika, że przeciętnie seniorzy zyskają na rencie wdowiej ok. 350 zł miesięcznie.
1 lipca 2025 roku rozpoczęły się wypłaty renty wdowiej. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwszego dnia pieniądze otrzyma 86 tys. wdów i wdowców.
Nie złożyłeś wniosku? Zrób to jeszcze w lipcu!
Prawo do renty wdowiej ZUS (lub inny organ rentowy) przyzna od miesiąca, w którym złożony został wniosek – ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.
W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 roku prawo do świadczenia łącznie z rentą rodzinną będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku. Dlatego nie warto zwlekać!
Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?
Wniosek można złożyć przez PUE ZUS, na piśmie za pośrednictwem poczty lub w placówce ZUS (a także ustnie do protokołu w placówce ZUS).
Potrzebujący pomocy mogą skorzystać z pomocy pracowników placówek. Organizowane są także tzw. mobilne punkty wsparcia (np. w urzędach/OPS w miejscowościach, w których nie ma placówek ZUS).
Więcej informacji można uzyskać w placówkach ZUS oraz kontaktując się z infolinią ZUS.
Na stronie www.zus.pl zamieszczono ankietę, dzięki której można sprawdzić, czy jest się uprawnionym do renty wdowiej. Dostępny jest kalkulator, który pomoże w wyliczeniu szacunkowej kwoty renty wdowiej.
Osoby ubezpieczone np. w KRUS, Wojskowym Biurze Emerytalnym itd., muszą skierować się do odpowiednich instytucji emerytalnych, gdzie będą mogły zawnioskować o rentę wdowią.
Ile wyniesie renta wdowia?
Dzięki nowym rozwiązaniom wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury.
Regulacje zakładają wypłatę części drugiego świadczenia:
- w wysokości 15 proc. w okresie od 1.07.2025 r. do 31.12.2026 r.
- w wysokości 25 proc. od 1.01.2027 r.
Maksymalna wysokość pobieranych świadczeń to trzykrotność minimalnej emerytury.
Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać rentę wdowią?
Warunki uzyskania renty wdowiej:
- osiągnięcie wieku emerytalnego,
- wspólność małżeńska do dnia śmierci,
- nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnieciem wieku emerytalnego,
- niepozostawanie w związku małżeńskim.