W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rynek pracy zmienia oblicze

27.09.2019

Rynek pracy znajduje się w bardzo dobrej kondycji, czego gwarantem jest stabilny wzrost gospodarczy. Bezrobocie znajduje się na rekordowo niskim poziomie. To przekłada się na lepszą sytuacje polskich rodzin – nie tylko więcej osób ma pracę, ale też rosną pensje. Poprawia się przede wszystkim sytuacja osób najmniej zarabiających.

Praca

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu sierpnia 2019 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. W rejestrach urzędów pracy figurowało w tym czasie 865,5 tys. osób. 


Rekordowo niskie bezrobocie 


Od blisko trzech dekad wskaźnik bezrobocia nie osiągnął tak niskiego poziomu, jak obecnie – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa – I choć zbliżamy się do granicy tzw. bezrobocia naturalnego, to sytuacja wciąż systematycznie się poprawia – dodaje minister. 
Dla przykładu, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu 2018 roku wyniosła 969 tys., a stopa bezrobocia wynosiła wówczas 5,8 proc. 
Jeśli jednak spojrzymy na dane sprzed czterech lat możemy mówić o naprawdę znaczącej poprawie sytuacji na rynku pracy.

  • W porównaniu do stanu z końca 2015 roku liczba bezrobotnych (na koniec 2018 roku) była niższa o prawie 595 tys. osób, tj. o 38 proc.
  • Stopa bezrobocia rejestrowanego w tym czasie spadła o prawie 4 pkt proc.

Więcej osób ma pracę, rosną też pensje 


Warto zwrócić też uwagę na Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), z których wynika, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosła liczba pracujących Polaków. W 2015 było to 16,1 mln osób, w 2018 roku 400 tys. osób więcej, czyli 16,5 mln osób. Wzrosła także liczba pracowników najemnych zatrudnionych na czas nieokreślony, z 9,1 mln w 2015 roku do prawie 10 mln w 2018 roku. 


Nie tylko więcej osób ma pracę, ale rosną też pensje – średnio w tempie 7 proc. rocznie. 
Znacznie poprawiła się sytuacja osób najsłabiej wynagradzanych. Systematycznie podnosimy płacę minimalną, wprowadziliśmy też minimalną stawkę godzinową, która wcześniej w ogóle nie była uregulowana – zauważa wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. 


Dotrzymujemy obietnic


Zgodnie z zapowiedziami złożonymi w expose premierów związanych z rządem Prawa i Sprawiedliwości – Beatą Szydło i Mateuszem Morawieckim – systematycznie podnosimy wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. 
W 2015 roku najniższe pensje wynosiły 1750 złotych, w bieżącym roku to 500 złotych więcej, a w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do poziomu 2600 złotych, czyli aż o 850 złotych więcej niż w 2015 roku. 


Razem z minimalną pensją wzrasta minimalna stawka godzinowa, która w 2019 roku wynosi 14,7 złotych, w przyszłym roku będzie to 17 złotych. Obowiązująca od 2017 roku minimalna stawka godzinowa za pracę na podstawie określonych umów cywilnoprawnych to jedna z reform przeprowadzonych przez rząd PiS, która ma na celu poprawę sytuacji osób najsłabiej zarabiających. 


Ustanowienie minimalnej stawki godzinowej, było dla mnie „małą rewolucją”. Dzięki temu rozwiązaniu położyliśmy kres groszowym wynagrodzeniom, nagminnie stosowanym w niektórych branżach. Dziś pracownicy za swój trud otrzymują godziwe pensje – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. 


Koniec z dyskryminacją ze względu na staż pracy


To nie wszystko. Resort zniósł też przepisy dyskryminujące pracowników ze względu na staż pracy. Od 2017 roku wszyscy pracownicy – niezależnie od stażu pracy – otrzymują minimalne wynagrodzenie w jednakowej wysokości. 
Ministerstwo opracowało też przepisy, które likwidują problem tzw. syndromu pierwszej dniówki. Od 1 września 2016 roku pracodawca został zobowiązany do potwierdzania na piśmie warunków wcześniej zawartej z pracownikiem umowy o pracę w innej formie niż pisemna – przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Regulacja w bardziej skuteczny sposób przeciwdziała się zatrudnianiu pracowników „na czarno”, czyli bez pisemnego potwierdzenia warunków wykonywania przez nich pracy.


Zmiany w płacy minimalnej


Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy. Od przyszłego roku również dodatek za staż pracy zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

{"register":{"columns":[]}}