W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd przyjął uchwałę ustanawiającą Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2024-2026

24.12.2024

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia to dokument przedstawiający sytuację na rynku pracy oraz kierunki najważniejszych interwencji w tym obszarze. Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym uchwałę ustanawiającą KPDZ na lata 2024-2026.

Rząd przyjął uchwałę ustanawiającą Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2024-2026

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia jest uwzględniany przez samorządy województw przy opracowywaniu przez nie corocznych regionalnych planów działań na rzecz zatrudnienia, określających priorytetowe grupy bezrobotnych i innych osób, które wymagają objęcia szczególnym wsparciem.

Największe wyzwania na rynku pracy

W Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2024-2026 zidentyfikowano następujące wyzwania dla rynku pracy:

  • Niedostateczne zasoby pracy – wobec już obecnie wysokiego wskaźnika zatrudnienia w Polsce i starzejącego się społeczeństwa, najważniejszym wyzwaniem polskiego rynku pracy stają się niedobory kadrowe;
  • Trudności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i nadużywanie samozatrudnienia;
  • Niedopasowanie kwalifikacji części społeczeństwa do potrzeb rynku pracy i nowych wyzwań – z prognoz Barometru Zawodów wynika, że brak odpowiednich umiejętności i kwalifikacji to (po demografii) druga najważniejsza przyczyna deficytów kadrowych w Polsce;
  • Zmieniające się oczekiwania wobec publicznych służb zatrudnienia w obliczu niskiego poziomu bezrobocia, niedoborów kadrowych i konieczności odpowiadania na deficyty umiejętności;
  • Niska intensywność dialogu społecznego – jedną z charakterystycznych cech polskiego rynku pracy jest niski poziom uzwiązkowienia (a także jego koncentracja w niektórych sektorach) i układów zbiorowych;
  • Wzrastający napływ migrantów zarobkowych – od dwóch dekad rośnie ilość cudzoziemców zatrudnionych w Polsce, co stanowi wsparcie rozwoju gospodarczego, ale jest również polem nadużyć i nieuczciwej konkurencji.

Główny cel: wzrost aktywności zawodowej i dobrej jakości zatrudnienia

Celem głównym jest wzrost aktywności zawodowej i wzrost poziomu dobrej jakości zatrudnienia w Polsce.

Cele szczegółowe:

  1. Zwiększenie dostępności zasobów kadrowych, w tym wykorzystanie niewykorzystanych dotychczas zasobów rynku pracy.
  2. Wspieranie przedsiębiorczości oraz przedsiębiorców w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy i wsparcie dotychczasowych miejsc pracy.
  3. Dostosowanie kwalifikacji i umiejętności osób do potrzeb gospodarki w związku ze zmianami technologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi.
  4. Modernizacja Publicznych Służb Zatrudnienia oraz Ochotniczych Hufców Pracy.
  5. Doskonalenie regulacji dotyczących prawa pracy i dialogu społecznego.
  6. Bezpieczna i odpowiedzialna polityka migracji zarobkowych.    

Do celów szczegółowych przypisane są działania kierunkowe. KPDZ zawiera również zestaw wskaźników służących do monitorowania jego realizacji.

{"register":{"columns":[]}}