„Samorząd PRO FAMILIA, czyli jaki?”. Debata z udziałem ekspertów i samorządowców
11.03.2021
Co zrobić, aby nie zaprzepaścić potencjału w postaci deklaratywnej „chęci posiadania dzieci”? Polityka prorodzinna – wizja twórców czy realizacja realnych potrzeb mieszkańców? Na te i inne ważne pytania odpowiedzą minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha oraz eksperci i samorządowcy podczas debaty „Samorząd PRO FAMILIA, czyli jaki?”, która odbędzie się już 18 marca o godz. 12.
Debata „Samorząd pro familia, czyli jaki?” to jedno z wydarzeń towarzyszących konkursowi „Samorząd pro familia 2021”. Jego celem jest docenienie samorządów szczególnie wyróżniających się w zakresie realizacji polityki prorodzinnej. Zgłoszenia w konkursie przyjmowane są do końca marca br.
– Podczas debaty, która odbędzie się już 18 marca w godzinach 12-14, wspólnie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Demograficznej, ekspertami, demografami, rodzinami, samorządowcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych spróbujemy odpowiedzieć na to ważne pytanie – „Samorząd pro familia, czyli jaki?” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zachęcając do śledzenia dyskusji, która będzie transmitowana w mediach społecznościowych MRiPS.
Eksperci o polityce prorodzinnej
Debata będzie miała formę hybrydową – część uczestników będzie obecna stacjonarnie, a pozostali połączą się zdalnie.
Wśród uczestników znajdą się minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha, Przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska, a także demograf i ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu dr Krzysztof Szwarc.
Udział zdalny potwierdzili natomiast dr Dariusz Cupiał (Tato.Net, Fundacja Cyryla i Metodego), Judyta Kruk (Związek Dużych Rodzin 3+), dr hab. Elżbieta Osewska (Prezes Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego), Lucjusz Nadbereżny (Prezydent Miasta Stalowa Wola) oraz Marcin Witko (Prezydent Miasta Tomaszów Mazowiecki).
W wydarzeniu uczestniczyć będą również online samorządowcy, wojewodowie, pełnomocnicy ds. rodziny, członkowie Rady Rodziny, przedstawiciele organizacji pozarządowych i dziennikarze.
O czym będą dyskutować?
- Czy, i jeśli tak, to jak ratować sytuację demograficzną?
- Czy rodzice dostrzegają działania prorodzinne? Czy ich oczekują?
- Polityka prorodzinna a atrakcyjność miejsca do życia dla rodziny – perspektywa rodziców.
- Co zrobić, aby nie zaprzepaścić potencjału w postaci deklaratywnej „chęci posiadania dzieci”?
- Wszystkie wymiary polityki prorodzinnej – czym polityka prorodzinna różni się od polityki socjalnej?
- Polityka prorodzinna – wizja twórców czy realizacja realnych potrzeb mieszkańców?
Podczas spotkania przedstawione zostaną także dobre praktyki w zakresie polityki prorodzinnej.
Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:
FB ---> https://www.facebook.com/mripsRP
TT ---> https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL
YT ---> https://www.youtube.com/user/MPiPSRP/
oraz na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej www.gov.pl/rodzina
Informacje o sygnale satelitarnym podamy w późniejszym terminie.