dr hab. Sebastian Gajewski
Podsekretarz Stanu
Urodzony i wychowany w Warszawie, rocznik 1988. Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor uczelni, radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się prawem i postępowaniem administracyjnym, sądową kontrolą administracji, prawem konstytucyjnym oraz prawem zabezpieczenia społecznego. Autor blisko 90 publikacji z tego zakresu: monografii, komentarzy, artykułów i glos.
Stopień doktora habilitowanego uzyskał na podstawie pracy „Postępowanie o świadczenia emerytalno-rentowe”.
Był członkiem wielu zespołów eksperckich, które zajmowały się zabezpieczeniem społecznym: Komitetu ds. Interpretacji, Stanowisk i Wyjaśnień przy Prezesie ZUS, Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzecznictwa o Niepełnosprawności i Niezdolności do Pracy, Zespołu ds. Optymalizacji Decyzji Emerytalno-Rentowych w ZUS, Zespołu ds. Rehabilitacji Kompleksowej. Współpracował także z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.
Przygotował kilkadziesiąt projektów ustaw zgłaszanych w IX kadencji Sejmu RP przez Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy, w tym flagowych projektów z pakietu „Bezpieczny senior”: ustawy wprowadzającej rentę wdowią, zmiany w zasiłku pogrzebowym czy projektu ułatwiającego nabywanie emerytury minimalnej przez pracujących na śmieciówkach.
Z rekomendacji Lewicy w latach 2019-2023 r. sędzia Trybunału Stanu. Od 2016 r. współprowadził socjaldemokratyczny think-tank Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada za legislację, ubezpieczenia społeczne, sprawy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego oraz sprawy europejskie. Reprezentuje Ministerstwo w Stałym Komitecie Rady Ministrów, Zespole do spraw Programowania Prac Rządu oraz Komitecie do spraw Europejskich. Reprezentuje rząd w Radzie Dialogu Społecznego, gdzie zajmuje się ubezpieczeniami społecznymi, prawem pracy i sprawami międzynarodowymi. Nadzoruje Departament Ubezpieczeń Społecznych (DUS), Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego (DSZ) oraz Departament Prawny (DP).