Sejm RP uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy
10.03.2022
W środę Sejm RP uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Reguluje ona m.in. kwestie legalizacji ich pobytu w Polsce oraz wprowadza także ułatwienia w dostępie do rynku pracy.
Ustawa określa szczególne zasady legalizacji pobytu w Polsce obywateli Ukrainy, którzy opuszczą kraj w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na jego terenie. Obywatele Ukrainy, którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. wjadą legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy i zadeklarują zamiar pozostania w naszym kraju, będą mogli przebywać w Polsce legalnie przez 18 miesięcy.
Ułatwiony dostęp do rynku pracy
Ustawa zakłada, że obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski od 24 lutego 2022r. z powodu zagrożenia wojną, a także obywatele Ukrainy, którzy do tej pory przebywali i pracowali w Polsce będą mogli pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Obywatel Ukrainy, który obecnie pracuje w Polsce na podstawie zezwolenia lub oświadczenia, może bez dodatkowych obowiązków dalej wykonywać pracę.
Pracodawca będzie miał tylko obowiązek zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy (za pomocą portalu praca.gov.pl) podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. Będzie miał na to 14 dni.
Rozwiązania dotyczące ułatwień w rejestracji w powiatowych urzędach pracy
Przepisy zawarte w specustawie pozwolą obywatelom Ukrainy na rejestrację w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu będą mogli oni skorzystać z usług i instrumentów rynku pracy w postaci, np. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń, na takich samych zasadach jak Polacy.
Opieka nad dziećmi
Specustawa wprowadzi ułatwienia w organizacji opieki nad dziećmi do lat 3 oraz sprawowania opieki w pieczy zastępczej. W ustawie wprowadza się również nową instytucję opiekuna tymczasowego, określając jego kompetencje oraz procedurę jego ustanawiania przez sąd.