W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków

27.11.2024

Dobra wiadomość dla rodziców wcześniaków! Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które po narodzinach ze względu na stan zdrowia musiały zostać dłużej w szpitalu. To nawet do 15 tygodni dodatkowego urlopu.

wcześniaki

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co dziesiąty noworodek to wcześniak. W Polsce około dwadzieścia tysięcy dzieci rocznie rodzi się za wcześnie lub musi być hospitalizowane po narodzinach. Średni czas hospitalizacji skrajnych wcześniaków wynosi 92 dni. 

Gdy dziecko rodzi się przedwcześnie, gdy rodzi się chore i pierwsze tygodnie życia spędza w szpitalu, rodzice mierzą się z szeregiem trudności. Obawom o zdrowie i życie maleństwa towarzyszy świadomość, że czas, który będą mogli spędzić razem w domu, drastycznie się skraca. Trudno przecież nazwać urlopem macierzyńskim ciągnące się w nieskończoność dni odmierzane przez zegar wiszący na białej szpitalnej ścianie. A takie dzieci potrzebują szczególnej uwagi, często rehabilitacji, rozwijają się wolniej niż te, które miały szczęście urodzić się zdrowe i w terminie.

27 listopada br. Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które ze względu na stan zdrowia były po narodzinach hospitalizowane. Projekt nowych przepisów powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wspólny sukces rządu i strony społecznej

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk swoje wystąpienie w Sejmie w środę rano rozpoczęła od podziękowań dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych. Jak podkreśliła, bez ich determinacji i zaangażowania tego projektu by nie było.

– Każdego dnia rodzi się 60 dzieci, które albo rodzą się przedwcześnie, są maleńkie, ważą mniej niż kilogramowe opakowanie cukru, albo dzieci, które są chore i muszą być hospitalizowane po narodzinach. 60 dzieci każdego dnia, 20 tysięcy dzieci rocznie – wskazała szefowa MRPiPS. – Bardzo często rodzice wcześniaków i chorych dzieci, kiedy ich dziecko w końcu po wielu, wielu tygodniach, w przypadku skrajnych wcześniaków nawet po 90 dniach opuszczają szpital, zaczynają długą drogę. Z rehabilitacją, z konsultacjami, z intensywnym leczeniem. Nie okradajmy ich z tego czasu – podkreśliła.

8 czy 15 tygodni?

Ustawa wprowadza dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub masy urodzeniowej.

  • Dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g. dodatkowy urlop macierzyński będzie mógł wynosić do 15 tygodni po porodzie. Liczba ta będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka na zasadzie - tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu.
  • Dla rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28-ego a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g urlop będzie mógł wynieść do 8 tygodni. Tu także obowiązywać będzie zasada tydzień urlopu za tydzień w szpitalu.
  • Z kolei dla rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5-tego dnia od dnia porodu do 8-ego tygodnia po porodzie - urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu warunkiem jest, by po porodzie pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5-go do 28-go dnia po porodzie.

Jak otrzymać dodatkowy urlop?

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński będzie można złożyć do pracodawcy wraz z zaświadczeniem lekarskim zawierającym informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu. Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.

Co ważne, zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.

Ustawa ma wejść w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia. Jak tłumaczyła ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, pierwsze szacunki zakładały 12 miesięcy (okres potrzebny na wdrożenie zmian przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

{"register":{"columns":[]}}