„Senior+” aktywizuje i zapobiega wykluczeniu osób starszych – ogłaszamy wyniki tegorocznej edycji programu
10.05.2021
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu tegorocznej edycji programu „Senior+”. W 2021 r. resort przeznaczy na ten program 60 mln zł. Dzięki temu powstanie ponad 2,5 tys. nowych miejsc wsparcia dla osób starszych, a dofinansowanie otrzyma blisko 14 tys. istniejących.
Celem programu jest tworzenie nowych oraz wspieranie już istniejących placówek przyjaznych seniorom, w których osoby starsze mogą wspólnie spędzać czas, a także brać udział w zajęciach i warsztatach.
- Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. W naszych działaniach przywiązujemy dużą wagę do stworzenia osobom starszym warunków do aktywnego i satysfakcjonującego życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Przykładem takich zabiegów jest właśnie program „Senior+”, który m.in. zapobiega wykluczeniu osób starszych – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Na koniec 2020 r. istniało w Polsce 977 Dziennych Domów Senior+ i Klubów Senior, z ponad 23 tys. miejsc aktywnego spędzania czasu dla osób starszych. Sukces kończącego się wraz z ubiegłym rokiem programu „Senior+” sprawił, że jest on kontynuowany w nowej odsłonie jako program wieloletni „Senior+” na lata 2021–2025.
– Czas pandemii jest wyjątkowo trudny dla seniorów ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania, a także odizolowanie od najbliższych. Dlatego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wciąż aktywnie będzie wspomagać miejsca, których celem jest wspieranie tej grupy osób. Gorąco wierzę, że dzięki tym placówkom uda nam się nie tylko zaktywizować naszych nestorów, ale co ważniejsze podtrzymać na duchu w codziennych problemach – dodał sekretarz stanu w minister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
W ramach programu jednostki samorządu terytorialnego mogły ubiegać się o uzyskanie środków finansowych przeznaczonych na utworzenie lub wyposażenie ośrodków wsparcia (Moduł 1) oraz na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek (Moduł 2).
Moduł 1 - powstanie 113 nowych miejsc przyjaznych seniorom
Dzięki programowi Senior+ za ponad 22 mln złotych powstanie w tym roku 27 Dziennych Domów Senior+ oraz 86 Klubów Senior+. W tych placówkach powstaną 2524 nowe miejsca wsparcia dla osób starszych.
Moduł 2 - dofinansowanie uzyskało 561 placówek
Dofinansowaniu w ramach tego modułu podlegają działania związane z bieżącym utrzymaniem ośrodków. Wsparcie finansowe przyznano wszystkim ofertom spełniającym wymagania formalne. Tym samym ministerstwo dofinansuje 6698 miejsc funkcjonujących w 251 Dziennych Domach Senior+, a także 7254 miejsc w 310 Klubach Senior+. Łączna kwota dofinansowania na te działania wyniesie ponad 37 mln zł.
Materiały – szczegóły dotyczące wyników tegorocznej edycji programu.