Senior+: szansa na aktywność społeczną
19.09.2018
Dzienne Domy Senior+ oraz Kluby Senior+ zapewniają tysiącom starszych osób opiekę, rozrywkę i możliwość rozwijania pasji, zyskując ich ogromną sympatię i uznanie. Wciąż powstają nowe placówki.
Dzienne Domy Senior+ i Kluby Senior+ powstają w całej Polsce. Są potrzebne nie tylko rodzinom szukającym opieki dla osób starszych, ale przede wszystkim samym seniorom. To oni sami chcą wyrwać się z czterech ścian, z pułapki samotności, spędzając czas w towarzystwie ludzi w podobnym wieku.
W końcu 2017 r. działało już 159 Dziennych Domów Senior+ oraz 81 Klubów Senior+, stając się miejscem przyjaznym, pełnym radości, dostarczającym nie tylko opieki, ale i rozrywki ponad 6 tysięcy osób, wkraczającym w „jesień życia”. W tym roku, dzięki dofinansowaniu z budżetu, ma szansę powstać na terenie całej Polski nawet 330 nowych placówek, w tym 100 Dziennych Domów Seniora+ oraz 230 Klubów Senior+.
Ktoś wysłucha, pomoże, zabawi
Wielu seniorów nadal czuje się młodo. Rozpiera ich energia, pragną się nie tylko bawić, ale i uczyć nowych rzeczy. Chcą, by jesień ich życia była barwna i radosna. Inni, czasem już nie tak zdrowi, mniej silni, lub zwyczajnie samotni, marzą o tym, by ktoś zainteresował się ich problemami. By wysłuchał, a czasem po prostu z nimi pobył. Te, tak różne potrzeby doskonale rozumieją zatrudnieni w Dziennych Domach i Klubach Senior+ opiekunowie i animatorzy, czasem wolontariusze. Nie tylko otaczają opieką osoby mniej sprawne, ale organizują wspólnie spędzony czas tak, by był korzystny zarówno dla ducha jak i ciała starszych osób. Seniorzy więc nie tylko zbierają się na pogawędki przy kawie i ciastkach, ale aktywnie biorą udział w zajęciach.
Zobligowane do działania 8 godzin dziennie Dzienne Kluby Senior+ posiadają na ogół dobrze wyposażoną do pracy ze starszymi osobami stałą siedzibę i dużo możliwości działania. Ale i Kluby Senior+ „nie zasypiają gruszek w popiele”. Działając w małych społecznościach, często na wsi, „wyciągają” seniorów sprzed telewizorów, zachęcając ich do wyjścia z domu, do udziału w imprezach, wycieczkach, czy np. wydarzeniach związanych z historią regionu.
U leśniczego za stołem
Rytuały wyznaczają rytm dnia, nie tylko w Dziennym Domu Senior+ Błonie, ale i w wielu innych. Bo seniorzy to lubią. Lubią gdy dzień jest uporządkowany i wie się, że o określonej godzinie wspólne zasiada się do stołu, o innej pomaga przy drobnych pracach naprawczych, a jeszcze innej - mierzy ciśnienie. Lubią też regularnie odbywające się indywidualne ćwiczenia ruchowe, ale i potrzebne treningi koncentracji, pamięci i mowy. Seniorzy z Błonia szczególnie cenią sobie cykliczne zajęcia plastyczne oraz wspólne gry i zabawy. Ale życie bez wyzwań i niespodzianek przerywających codzienny rytm, mogło by stać się monotonne. Wyprawa w nowe miejsce, kontakt z przyrodą, witane są więc zawsze z radością. Błońscy seniorzy nadal wspominają dzień, w którym zorganizowano im wycieczkę do pełnej uroku Puszczy - Gościniec Julinek. Była i przejażdżka bryczkami po lesie, a imprezę zwieńczył wspólny obiad w leśniczówce.
Dni na szkle malowane
- Dzięki pracownikowi socjalnemu zapisałam się 3 lata temu do Dziennego Domu Senior+ w Działdowie. To jedna z lepszych decyzji, które podjęłam – wspomina seniorka Ela, korzystająca z możliwości, jakie zaoferował jej – jak go nazywa - „drugi dom”. Pani Ela bardzo ceni sobie możliwość spotkań z ludzi w swoim wieku. Borykając się z podobnymi problemami życiowymi i zdrowotnymi, świetnie się rozumieją. Korzysta też z wszelkich dostępnych zajęć, dzięki którym, jak twierdzi, dużo się uczy i rozwija. W Działdowie, podczas warsztatów seniorzy nie tylko malują na szkle piękne kwiaty, ale też tworzą swoje własne witraże. - Zajęcia sprawiają uczestnikom dużo radości i satysfakcji – przekonuje Agnieszka Grzywacz, Koordynator działdowskiego Domu. Mówiąc o nich, ma na myśli także inspirującą seniorów muzykoterapię, która przyczynia się do poprawy ich koncentracji, samopoczucia i sprawności ruchowej. Te zajęcia cenią sobie też starsze osoby z innego Dziennego Domu Senior+ w Wilamowicach. Dzięki terapii w postaci bibułkarstwa, ćwiczą też dłonie i stawy. Głośno o tym mówią, że te prace przywracają im sprawność.
Fizjoterapia wśród ikon i aniołów
„W zdrowym ciele, zdrowy duch”. To wiedza nie obca pracownikom Dziennego Domu Senior+ MOPR w Ostrołęce. Znajdująca się na terenie parafii placówka, oferuje mnóstwo terapeutycznych zajęć ruchowych i rehabilitacyjnych, zarówno grupowych, jak i indywidualnych. Seniorzy nie tylko ćwiczą, ale i korzystają z lubianych tu masaży. Otoczenie przystrajają zdobionymi techniką „decoupage” przedmiotami i malowanymi podczas zajęć plastycznych ikonami oraz drewnianymi aniołami. Osobom z demencją pomagają natomiast, połączone z muzyką relaksacyjną, warsztaty z tworzenia mandali.
Na skrzydłach poezji
Starsi lubią spędzać wolny czas nie tylko w Domach, ale też w Klubach Senior+. Rosnącym powodzeniem cieszy się otwarty na początku 2018 roku Klub Senior+ w Ujeździe. Bywalcy sami dobierają sobie ulubione zajęcia. Ostatnio szczególnie rozsmakowali się w wieczorkach poetyckich, podczas których prezentują własne wiersze. Jednak aktywnym seniorom to nie wystarcza. - Dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy na spektakle teatralne i kinowe, spotkania integracyjne i wycieczki międzypokoleniowe – opowiada Jolanta Szmidt, Koordynator Klubu. Seniorzy są tak dumni ze swojego klubu, że chętnie akcentując swoją obecność w nim wkładając koszulki z logo gminy oraz „Senior+” - dodaje.
Międzypokoleniowe spotkania
Coraz popularniejsze stają się imprezy międzypokoleniowe. Wspólne spędzany czas przez osoby w bardzo różnym wieku uczy wrażliwości, tolerancji, a przede wszystkim patrzenia na siebie nawzajem z większą otwartością. Spotkania można organizować nieco skromniej, jak np. w Klubie Senior+ Dębień, gdzie wspólne prace wykonują dziadkowie z wnukami. Ale i z większym rozmachem, jak np. w Dziennym Domu Pobytu Senior-Wigor w Witnicy. Tam, program artystyczny dla młodych przygotowali sami seniorzy. Obejrzało go ok. 200 dzieci z różnych grup wiekowych. Wśród nich nie zabrakło przedszkolaków, a nawet szkrabów z sąsiadującego żłobka.
Dziennie Domy Senior+ oraz Kluby Senior+ pełnią ważną rolę w życiu seniorów zapewniając im rozrywkę, organizując ciekawe zajęcia, dbając o kondycję fizyczną i psychiczną, ale przede wszystkim umożliwiając spędzanie czasu w gronie rówieśników.To wszystko jest możliwe dzięki realizowanemu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programowi Senior+ na lata 2015-2020, z którego finansowane jest zarówno powstawanie, jak i już samo funkcjonowanie Domów i Klubów.
- Ostatnia modyfikacja:
- 24.10.2018 08:27 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 24.10.2018 08:27 Biuro Promocji