Seniorzy i przyszłość Polski
07.11.2022
W gmachu Sejmu RP odbyła się VIII sesja sprawozdawczo-wyborcza Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Uczestniczyła w niej minister Marlena Maląg.
Dziś w Polsce funkcjonuje ponad 420 gminnych rad seniorów. To oznacza, że osoby starsze są coraz bardziej aktywne społecznie i coraz bardziej świadome swoich praw.
Co czwarty Polak seniorem
– Jako Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, jako rząd Zjednoczonej Prawicy od samego początku przykładamy wielką wagę do polityki senioralnej, do działań służących poprawie sytuacji osób starszych w Polsce – mówiła minister Maląg.
„W celu zwiększenia skuteczności realizacji polityki senioralnej na szczeblu wojewódzkim we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęliśmy decyzję o powołaniu pełnomocników wojewodów do spraw seniorów. Dzisiaj co czwarty Polak jest w wieku 60+. To duża grupa, która zasługuje na szczególną uwagę” – podkreśliła minister, zwracając się do uczestników sesji.
Chcemy korzystać z doświadczenia starszych
Minister Maląg przypomniała o wsparciu, udzielanym seniorom. To zapowiedziany na przyszły rok wzrost świadczeń emerytalno-rentowych o co najmniej 250 zł, rekordowa przyszłoroczna waloryzacja na łączną sumę niemal 42 mld zł, wypłacona w tym roku 13. i 14. emerytura. To także programy aktywizacyjne „Senior+” i „Aktywni+”. W latach 2021-2025 roku na te dwa programy przeznaczymy łącznie pół miliarda złotych.
„Nie zapominamy również o najstarszych Polakach, mniej samodzielnych, tych, którzy wymagają opieki. Ułatwiamy im dostęp do usług opiekuńczych dzięki programowi Opieka 75+. To również wsparcie w codziennym funkcjonowaniu dzięki Korpusowi Wsparcia Seniorów, uruchomionym w okresie pandemii, ale działającym również w tym roku” – mówiła minister.