Seniorzy na rynku pracy i migracja zarobkowa – 3. dzień Forum w Krynicy-Zdroju
05.09.2019
Czwartek był ostatnim dniem 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju pod hasłem „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”. Wiceministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed i Krzysztof Michałkiewicz mówili m.in. o tym, czy dojrzewamy do rynku pracownika 50+ i pracownika niepełnosprawnego oraz o migracji zarobkowej.
Jak mówił podczas panelu „Forum III Wieku: Seniorzy w Europie Jutra” wiceminister Stanisław Szwed, wyzwania, którym musimy sprostać, są jasno zdefiniowane – to zachodzące procesy demograficzne, wydłużanie się przeciętnego trwania życia oraz rosnący, ale wciąż niski poziom dzietności, które prowadzą do zmian w strukturze demograficznej ludności.
– Jesteśmy coraz starszym społeczeństwem. Pomimo pozytywnych zmian w zakresie dzietności w ostatnich trzech latach, współczynnik dzietności nadal pozostaje znacznie poniżej poziomu zastępowalności pokoleń – mówił wiceminister Stanisław Szwed.
Co czwarty Polak ma co najmniej 60 lat
W końcu 2018 roku liczba ludności Polski wyniosła 38,4 mln osób, średnio co czwarta osoba (9,5 mln osób) była w wieku 60 lat i więcej. Około 17,5 proc. osób starszych stanowią osoby w wieku co najmniej 80 lat.
– Zaspokojenie potrzeb osób w podeszłym wieku stanowi dla nas wyzwanie. Staramy się tak kształtować politykę senioralną, żeby jak najwięcej tych potrzeb i oczekiwań znalazło rozwiązanie w naszych programach. Bardzo zależy nam na tym, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne, żeby w żaden sposób nie czuły się wykluczone i żeby – kiedy tego potrzebują, otoczone były opieką – podkreślił wiceszef MRPiPS.
Migracja – szansa czy zagrożenie?
Migracje zarobkowe stają się w ostatnich latach jednym z ważniejszych aspektów zapewnienia Polsce zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. – Staramy się do zjawiska zarządzania migracjami podchodzić realistycznie, dlatego widzimy zarówno szanse związane z migracjami, jak i wyzwania, z którymi musimy sobie poradzić by móc w pełni wykorzystać korzyści, jakie niosą ze sobą procesy migracyjne – mówił podczas panelu poświęconego emigracji zarobkowej wiceminister Stanisław Szwed.
– Choć jeszcze do niedawna Polska była postrzegana głównie jako kraj pochodzenia migrantów, to dziś często mówiąc o migracjach koncentrujemy się głównie na imigracji do Polski – przede wszystkim – migrantów z Ukrainy. My staramy się patrzeć na migracje jako ważny determinant rozwoju społeczno-gospodarczego Polski w sposób bardziej złożony ujmując także kwestie emigracji z Polski – wskazywał wiceszef MRPiPS.
Czy jesteśmy gotowi na pracowników 50+ i niepełnosprawnych?
Spada liczba bezrobotnych w wieku 50+. Dynamik spadku jest wyższe w porównaniu do ogółu bezrobotnych. – Pozwala to przypuszczać, że bezrobotnym 50+ coraz łatwiej jest uzyskać zatrudnienie. Nadal jednak współczynnik aktywności zawodowej, jak i wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata w Polsce jest niższy niż w krajach UE – mówił podczas panelu „Stary świat coraz starszy. Czy dojrzewamy do rynku pracownika 50+ i pracownika niepełnosprawnego?” wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.
W końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 235 tys. osób bezrobotnych powyżej 50 r. ż., co stanowiło 27,1 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. W stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku nastąpił spadek liczby bezrobotnych w wieku powyżej 50 roku życia o 24,6 tys., tj. o 9,5 proc., a w stosunku do lipca 2017 r. o 94,6 tys., tj. 28,7 proc.
– W obliczu rosnących trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników, pracodawcy zaczynają zdawać sobie sprawę z konieczności zwiększania swojej elastyczności w kwestii oczekiwanego profilu kandydata – zaznaczył wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.
Dotyczy to również osób niepełnosprawnych. Jak wskazywał wiceszef MRPiPS, jednym z priorytetów polityki państwa jest wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przede wszystkim tych, które mają największe trudności w wejściu i utrzymaniu się na rynku pracy.
– W wyniku intensywnych i systemowych działań udało się w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych i znacznie poprawić sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne znajdowały zatrudnienie przede wszystkim na otwartym rynku pracy – mówił wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.
Według danych GUS w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,3 proc. To o 3,8 pkt proc. więcej niż w 2015 r. (wówczas było to 22,5 proc.). Jak wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) do rekordowo niskiego poziomu zmniejszyła się stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, osiągając w 2018 r. poziom 7,3 proc. W 2015 r. wynosiła ona 13,1 proc. To spadek o 45 proc.