W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sieci europejskie

Ministerstwo uczestniczy w pracach Sieci europejskich. Prezentujemy wybrane z nich, w których aktualnie działamy i realizujemy zadania na rzecz rynku pracy.

Sieć EURES - Europejska Sieć Służb Zatrudnienia

Sieć EURES - Europejska Sieć Służb Zatrudnienia - powstała w 1993 r. na mocy unijnych przepisów prawnych.

Sieć EURES jest siecią współpracy Komisji Europejskiej, administracji publicznych na szczeblu centralnym, publicznych służb zatrudnienia oraz innych wyznaczonych podmiotów krajowych, regionalnych i lokalnych z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii (UE/EFTA).

Sieć EURES świadczy usługi w zakresie unijnego pośrednictwa pracy oraz informowania o warunkach życia i pracy w krajach UE/EFTA. Wspiera także poszukujących pracy przed procesem rekrutacji, w jego trakcie i po nim.

Usługi sieci EURES są ogólnodostępne i skierowane do poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego państwa członkowskiego UE/EFTA w celach podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z innego państwa członkowskiego UE lub EFTA.

Usługi sieci EURES dla bezrobotnych i poszukujących pracy są bezpłatne.

Usługi sieci EURES dla pracodawców świadczone przez inne niż instytucje publiczne mogą podlegać opłacie.

Publiczne służby zatrudnienia w Polsce są członkiem europejskiej sieci EURES od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W każdym kraju UE/EFTA działania sieci EURES koordynują Krajowe Urzędy Koordynacji EURES.

W Polsce funkcję Krajowego Urzędu Koordynacji pełni Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy.

Szczegółowe informacje na temat sieci EURES dostępne są na krajowej stronie internetowej EURES.

 

Europejskie Publiczne Służby Zatrudnienia

Sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia (sieć EPSZ) została utworzona w 1997 r.

Sieć EPSZ działa na podstawie Decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 573/2014/UE z 2014 r. w sprawie wzmocnionej współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia. Decyzja ta ma na celu rozwój  współpracy pomiędzy państwami członkowskimi w obszarze działania publicznych służb zatrudnienia.

Członkami sieci są szefowie publicznych służb zatrudnienia państw UE/EFTA oraz Komisja Europejska. Członkiem sieci reprezentującym Polskę jest przedstawiciel kierownictwa MRiPS odpowiedzialny za rynek pracy.

W ramach sieci podejmowane są m.in. działania na rzecz wdrażania założeń europejskiej polityki zatrudnienia i integracji europejskiego rynku pracy, modernizacji i wzmocnienia publicznych służb zatrudnienia w kluczowych obszarach.

Sieć EPSZ rozwija współpracę, wymianę informacji, doświadczeń i pracowników pomiędzy członkami sieci.

Szczegółówe informacje na temat sieci EPSZ dostępne są na stronie internetowej epsz.praca.gov.pl

Informacje na temat sieci EPSZ na poziomie unijnym dostępne są na stronie internetowej pesnetwork.eu

 

 

Materiały

EURES
Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia
{"register":{"columns":[]}}