Siedziba Ministerstwa Rodziny w szczególnym miejscu dla historii Powstania Warszawskiego
01.08.2021
Dziś obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie Powstania Warszawskiego w obecnej siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej mieściło się dowództwo I kwatery batalionu szturmowego "Sokół" Podobwodu AK Śródmieście Południowe.
Na budynku ministerstwa znajduje się tablica upamiętniająca. Napisano na niej: „W dniach Powstania Warszawskiego w oficynie domu przy ul. Nowogrodzkiej 5 mieściło się dowództwo kwatery batalionu i kwatery batalionu szturmowego „Sokół” zgrupowania AK mjr Narcyza Łopianowskiego „Sarny” podobwodu płk Jana Szczurka – Cergowskiego „Sławbora”.
Powstańcy batalionu walczyli w Śródmieściu, w obrębie ulic: Bracka, Nowogrodzka, Żurawia, Krucza, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Książęca a także na placu Trzech Krzyży.
W szeregach batalionu walczył Antoni Szczęsny Godlewski, legendarny „Antek Rozpylacz”. Zginął w pierwszych dniach powstania, mając zaledwie 21 lat, podczas walk niedaleko rogu ul. Brackiej i Alei Jerozolimskich. Został pochowany w podwórku przy ul. Brackiej 5 – tuż obok obecnej siedziby Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Pogrzeb powstańca odbył się 9 sierpnia na posesji przy ul. Brackiej 5. 1 sierpnia 1945 ciało Antoniego Godlewskiego zostało ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Do dziś na podwórku posesji, w miejscu dotychczasowego pochówku, znajduje się ocalały napis wykonany w 1945 r. przez jego matkę: „Antek Rozpylacz” został pochowany na Cmentarzu Wojskowym”.
8 sierpnia w 48. rocznicę śmierci „Antka Rozpylacza” napis został osłonięty szybą. Poświęcono także symboliczny szaniec z kostki granitowej.