Siłą gospodarki jest człowiek
03.11.2021
W centrum wysiłku rządu musi stać człowiek – jego potrzeby, aspiracje, poczucie godności. Inwestowanie w drugiego człowieka jest jej siłą napędową polskiej gospodarki – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas inauguracji Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.
Polska Moc Biznesu to kongres, który porusza tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne, zarządzania biznesem oraz zdrowia publicznego. Jego nadrzędną ideą jest zbudowanie nowej platformy wymiany myśli i poglądów dotyczących rozwoju gospodarczego oraz wypracowanie wizji polskiego społeczeństwa w dynamicznie rozwijającym się świecie. Patronat honorowy nad kongresem objął premier Mateusz Morawiecki.
Podczas przemówienia inaugurującego kongres Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej wyraziła nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do wypracowania nowych rozwiązań umożliwiających dalsze podnoszenie standardu życia Polaków i rozwoju gospodarczego kraju.
Minister podkreśliła, że w centrum wysiłku rządu musi stać człowiek – jego potrzeby, aspiracje, poczucie godności.
- Inwestowanie w drugiego człowieka jest jej siłą napędową polskiej gospodarki. Ostatnie sześć lat to zmiany w filozofii myślenia, filozofii rozwoju biznesu, spojrzenia na społeczeństwo i inwestycji w kapitał ludzki – powiedziała minister Maląg.
Minister Maląg: celem jest silna Polska
Minister Marlena Maląg dodała, że celem rządu jest silna Polska, zbudowana na fundamencie rodziny.
Działania rządu to konkretne programy, które są realnym wsparciem dla rodzin czy osób starszych jak Rodzina 500 plus, program Dobry Start czy trzynaste i czternaste emerytury. Te programy przekładają się na poprawę sytuacji finansowej Polaków. Tylko z tytułu świadczeń wychowawczych z programu Rodzina 500+ do rodzin trafiło ponad 160 mld złotych – podaje przykład minister Marlena Maląg.
Solidarność to również budowanie Polski zrównoważonego rozwoju. Troski o to, by rozwijały się najmniejsze miejscowości, odejście od rozwoju i finansowania tylko dużych aglomeracji. Minister Marlena Maląg zwróciła uwagę, że z kryzysu gospodarczego można wyjść na tarczy lub można wyciągnąć wnioski i się rozwijać. Oceniła, że Polska poradziła sobie mimo pandemii, sytuacja gospodarcza Polski jest dobra. Dla przykładu, stopa bezrobocia utrzymuje się na niższym poziomie niż przed rokiem.
Dobra sytuacja na rynku pracy to efekt m.in. wprowadzenie tarczy antykryzysowej dzięki której uratowaliśmy ponad 8 milionów miejsc pracy – mówi minister Marlena Maląg.
Polska przyjęła bardzo ambitny plan rozwoju – to Polski Ład, program strategiczny, który obejmuje sferę gospodarczą i ekonomiczną, ale w centrum tego programu jest człowiek i polska rodzina. Droga jest dla nas jasna i czytelnie wyznaczona. Dzisiaj priorytety i kamienie milowe wyznacza Polski Ład – podsumowała minister Marlena Maląg.