Silny głos resortu na Forum w Krynicy
08.09.2017
Wyzwania stojące przed polityką społeczną, rola samorządów w jej realizacji, sytuacja na rynku pracy, kapitał społeczny jako fundament rozwoju czy polityka senioralna – to tylko niektóre z omawianych podczas XXVII Forum Ekonomicznego zagadnień, o których wraz z innymi gośćmi wydarzenia dyskutowali minister Elżbieta Rafalska i wiceministrowie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Wiele spośród wydarzeń, które odbyły się w ramach tegorocznego, XXVII już Forum Ekonomicznego w Krynicy, zostało poświęconych polityce społecznej, rynkowi pracy i migracji zarobkowej, ubezpieczeniom społecznym czy działaniom na rzecz seniorów.
Dyskutowali o polityce społecznej
Już w pierwszym dniu XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy minister Elżbieta Rafalska wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. „Koordynacja polityki socjalnej – wyzwania, bariery, perspektywy”.
Oprócz szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, udział w dyskusji wzięli również: Katalina Veresné Novák - sekretarz stanu ds. rodziny, młodzieży i spraw międzynarodowych w węgierskim Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich, wiceminister Tomáš Petříček z Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych w Czechach oraz Poseł RP Agnieszka Ścigaj.
Uczestnicy panelu omówili elementy koordynacji polityki społecznej zarówno w wymiarze lokalnym, krajowym, jak też unijnym.
„Rynek pracy, demografia i ograniczenie ubóstwa – to są główne wyzwania dla polityki społecznej” – powiedziała podczas panelu minister Elżbieta Rafalska.
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dodała przy tym, że w prowadzeniu skutecznej polityki rodzinnej, która jest kluczowym elementem polityki społecznej rządu, pomaga sytuacja na rynku pracy. „Dzietność jest związana z sytuacja na rynku pracy oraz z sytuacją ekonomiczną rodzin” - powiedziała minister Rafalska.
Rodzina wyzwaniem samorządów
W drugim dniu XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy minister Elżbieta Rafalska otworzyła panel dyskusyjny „Czego potrzeba samorządom – wizjonerów czy urzędników”.
Podczas swojego wystąpienia pod tytułem „Rodzina wyzwaniem dla samorządów” wskazała, jak ważną rolę w polityce społecznej państwa odgrywają samorządy. To one bowiem są realizatorami rządowego programu „Rodzina 500 plus”, udzielają pomocy osobom potrzebującym w zakresie niezbędnych potrzeb życiowych, wspierają osoby niepełnosprawne w społecznościach lokalnych czy organizują różnorodne formy opieki nad dziećmi.
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiła także, jaka powinna być skuteczna, lokalna polityka rodzinna – powinna mieć charakter długofalowy, a także – tak jak polityka społeczna państwa – odpowiadać na potrzeby rodzin z różnych środowisk, zmagających się z różnymi problemami.
- „Samorządy od dawna prowadzą własną politykę rodzinną. Ważne, by przy tym nie mylić polityki rodzinnej z polityką socjalną. Polityka socjalna skierowana jest bowiem do rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Natomiast polityka rodzinna ma charakter uniwersalny – jest adresowana do rodzin z dziećmi” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.
Zielone światło dla pracowników z Ukrainy
- „Nadal jesteśmy zainteresowani zatrudnianiem pracowników z Ukrainy. Resort pracy będzie monitorować sytuację na polskim rynku pracy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla Ukraińców w UE” - zapowiedział z wiceminister Stanisław Szwed podczas panelu dyskusyjnego pt. „Imigranci zarobkowi z Ukrainy na europejskim rynku pracy”.
Jak zauważył wiceminister Stanisław Szwed, polski rynek pracy jest otwarty na obywateli państw trzecich, w tym na Ukraińców.
- „Szacujemy, że w Polsce pracuje około milion osób z Ukrainy. Bardzo jesteśmy zainteresowani tym, aby osoby z Ukrainy pracowały u nas. Zależy nam też na tym, by ta praca była wykonywana w odpowiednich standardach” – mówił w trakcie panelu wiceminister Stanisław Szwed.
Dodał też, że pracownicy z Ukrainy wypełniają lukę powstałą po wyjeździe naszych rodaków za granicę.
Sekretarz stanu w MRPiPS zapewnił, że resort pracy będzie monitorować sytuację na rynku pracy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego w UE dla Ukraińców (dotyczy to wiz turystycznych).
- „Będziemy obserwować, jak rozwinie się sytuacja, która powstała w czerwcu. Wprowadzenie ruchu bezwizowego na pewno spowoduje zmiany, jeśli chodzi o zatrudnianie. W dalszym ciągu te osoby będą potrzebowały zezwolenia na pracę, ale wiemy też, że jak się wjedzie do kraju UE w ramach ruchu bezwizowego, to pracownik łatwiej znajdzie pracęna czarno” – stwierdził wiceminister Stanisław Szwed.
Kapitał społeczny jako fundament rozwoju
Podczas drugiego dnia XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy dyskutowano również na wiele innych tematów. W poświęconych im panelach dyskusyjnych aktywnie uczestniczyli członkowie kierownictwa MRPiPS.
Podsekretarz stanu Bartosz Marczuk prezentował zagadnienia w ramach panelu „Konkurencja prawno-instytucjonalna. Polska rajem dla MSP”.
Wiceminister Bartosz Marczuk omawiał również kwestie związane z kapitałem społecznym. Temu zagadnieniu został poświęcony panel „Kapitał społeczny fundamentem rozwoju. Zaufanie, kreatywność i współpraca w nowoczesnym społeczeństwie”.
Ubezpieczenia społeczne
Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas XXVII Forum Ekonomicznego był m.in. panel dyskusyjny, zorganizowany przez dziennik „Rzeczpospolita”. Uczestniczył w nim Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w MRPiPS.
Wiceminister Marcin Zieleniecki dyskutował na temat systemu ubezpieczeń społecznych oraz działań ZUS związanych z kontrolą umów zleceń.
Polityka senioralna a gospodarka
Drugi i trzeci dzień XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy był też okazją do dyskusji poświęconych działaniom na rzecz seniorów. Zagadnienia te prezentowała Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w MRPiPS.
Wiceminister Elżbieta Bojanowska uczestniczyła w debacie „Seniorzy w procesie zmian demograficznych. Diagnoza sytuacji osób starszych. Rekomendacje kierunków zmian w polityce gospodarczej Polski”. Wydarzenie to zainaugurowało Forum III wieku.
Wiceminister Elżbieta Bojanowska wzięła także udział w panelu „Silver Generation. Srebrne pokolenie potencjałem srebrnej gospodarki. Bezpieczny senior – konsument na rynku usług i produktów”.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.11.2018 16:50 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.11.2018 16:50 Biuro Promocji