W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śniadanie z MonAliZą w MRiPS

15.03.2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 15 marca gościło „Śniadanie z MonAliZą” poświęcone zarządzaniu portfelem projektów w dynamicznie zmieniającej się sytuacji społeczno-gospodarczej oraz geopolitycznej. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 gości, a wśród nich liderzy projektów, kierownicy programów oraz dyrektorzy departamentów i Biur Monitorowania Projektów z całej administracji publicznej.

Śniadanie_z_MonAliZą

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, otwierając wydarzenie, podkreśliła rolę efektywnego zarządzania projektami w dzisiejszej rzeczywistości szybkich zmian społeczno-gospodarczych. Wskazała też na kluczowe projekty resortu jak Program „Maluch+”, który wspiera rodziców w godzeniu ról zawodowych i rodzinnych. Dzięki „turbodoładowaniu” w ramach programu planowane jest utworzenie kolejnych ponad 100 tys. miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, a jego budżet to ponad 5,5 mld zł.

Eksperci zarządzania projektami rozmawiali o tym, jak zarządzać portfelem w trudnych czasach jak pandemia oraz wojna w Ukrainie, gdy dotychczas stosowane metody pracy zostać przedefiniowane, a zmianie uległy niektóre cele podejmowanych działań.

Pan dr hab. Paweł Wyrozębski, prof. SGH, mówił o tym, jak powiązać projekty z celami strategicznymi instytucji i jak wybrać te, które są kluczowe dla realizacji misji. To niezwykle ważne, aby zdefiniować priorytety tak, by już sama struktura portfela wskazywała na to, co jest dla instytucji działaniem docelowym.

Pani dr Izabela Mroczkowska-Białasek, Dyrektor Departamentu Analiz, obrazowo pokazała na przykładzie struktury portfela resortu rodziny, jak kompleksowa realizacja wielu różnych projektów wspiera sytuację ekonomiczną Polaków. A Pani dr Ewa Flaszyńska, Dyrektor Departamentu Rynku Pracy, zaprezentowała na przykładzie rynku pracy jak skutecznie zarządzać zmianą.

Pan dr inż. Dariusz Bogucki, z Naukowej i Akademickiej Sieć Komputerowej, w Państwowym Instytucie Badawczym, przybliżył temat architektury informacyjnej państwa. Większość realizowanych dziś projektów zawiera w sobie aspekt cyfryzacji, dlatego tak istotne jest, aby pracownicy administracji państwowej posiadali jak najlepszą wiedzę z zakresu wdrażania tego typu projektów.

Pani dr Agnieszka Wyrozębska, zaprezentowała cykl szkoleń w ramach Akademii Zarządzania Projektami
w Administracji Publicznej.

W kończącym wydarzenie panelu dyskusyjnym eksperci mieli możliwość wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami dotyczącymi zarządzania strategicznymi projektami administracji publicznej.

{"register":{"columns":[]}}