W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spółdzielnie socjalne przyjazne osobom niepełnosprawnym

13.05.2019

Istnienie spółdzielni socjalnych jest ogromnie ważne. To formuła aktywizacji społecznej i zawodowej, która bywa ostatnią szansą dla tych osób, którym ciężko byłoby się odnaleźć na rynku pracy ze względu na stopień niepełnosprawności. W 2018 r. wprowadzono wiele zmian, dzięki którym spółdzielnie socjalne stały się jeszcze bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

PZAZ_Łęczna

Dzisiaj osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest w Polsce od blisko 820 tys. (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności 2018) do przeszło miliona (Elektroniczny Krajowy System Monitorowania i Orzekania o Niepełnosprawności). – To duża grupa osób potrzebujących solidnego systemu wsparcia – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Jednym z elementów systemu wsparcia osób niepełnosprawnych są spółdzielnie socjalne. Co to takiego? Działalność takiej spółdzielni opiera się na wspólnym prowadzeniu przedsiębiorstwa przez jego członków przy równoczesnym włączeniu ich w życie społeczne i zawodowe. Spółdzielnie socjalne prowadzą więc równolegle działalność gospodarczą na warunkach rynkowych oraz reintegracją społeczną i zawodową.

Jak pokazują badania, niepełnosprawność fizyczna czy intelektualna coraz rzadziej jest przeszkodą do podjęcia pracy. Według wstępnych danych GUS w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,2 proc. To o 3,7 pkt proc. więcej niż w 2015 r. (wynosił wówczas 22,5 proc.). Jak wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) do rekordowo niskiego poziomu zmniejszyła się stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, osiągając w 2018 r. poziom 7,3 proc. W 2015 r. wynosiła ona 13 proc. To spadek o 5,7 pkt proc.

– Podjęcie pracy zawodowej przez osobę niepełnosprawną zależy jednak od wielu czynników m.in. od wykształcenia, stopnia niepełnosprawności, możliwości wykonywania różnych czynności, umiejętności i zdolności, a także cech osobowości. Istnienie spółdzielni socjalnych jest ogromnie ważne i będziemy je wspierać. Jest to bowiem formuła aktywizacji społecznej i zawodowej, która bywa ostatnią szansą dla tych osób, którym ciężko byłoby się odnaleźć na rynku pracy ze względu na stopień niepełnosprawności – tłumaczy minister Elżbieta Rafalska.

W 2018 roku wprowadzono wiele zmian, dzięki którym spółdzielnie socjalne stały się bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, osoby niepełnosprawne  mogą uzyskać wsparcie na podejmowanie działalność gospodarczej w ramach spółdzielni socjalnej. Również z tego Funduszu można uzyskać dofinansowanie na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej dla osoby niepełnosprawnej i na pokrycie kosztów wynagrodzenia dla skierowanych przez PUP do pracy w spółdzielni socjalnej osób niepełnosprawnych będących jednocześnie osobami bezrobotnymi lub poszukującymi pracy.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.05.2019 11:06 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
13.05.2019 11:06 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}