Społeczne skutki 500 plus
08.02.2017
Minister Elżbieta Rafalska wzięła udział w seminarium pt. „Monitoring pierwszych skutków społecznych Programu Rodzina 500 Plus”, organizowane przez Narodową Radę Rozwoju.
Seminarium pt. „Monitoring pierwszych skutków społecznych Programu Rodzina 500 Plus”, organizowane przez organizowanym przez sekcję „Polityka społeczna, rodzina” Narodowej Rady Rozwoju, odbyło się 8 lutego w Pałacu Prezydenckim. Obok Prezydenta RP Andrzeja Dudy wzięła w nim udział minister Elżbieta Rafalska.
Do końca 2016 r. na Program „Rodzina 500+” wydatkowano z budżetu państwa łącznie 17,6 mld zł. Uprawnionych do świadczenia wychowawczego było 3,808 mln dzieci, co stanowi 55% wszystkich dzieci w wieku do 18 roku życia. Świadczenie pobierało 63 proc. dzieci wiejskich i 48 proc. dzieci z miasta.
Dzięki programowi podniósł się standard życia rodzin pobierających świadczenie wychowawcze, pozwalając rodzinom żyć w poczuciu większego bezpieczeństwa finansowego. Program przyniósł też zdecydowaną poprawę warunków materialnych rodzin, skutkującą zmniejszeniem liczby osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej i z pomocy w postaci dożywiania.
- Dzięki programowi ubóstwo ogółem zmalało o 48 proc., a ubóstwo skrajne aż o 98 proc. to efekt nie do przecenienia –mówiła minister Elżbieta Rafalska.
Przypomniała także wypowiedzi przedstawicieli władz lokalnych, którzy mówili o dodatnim wpływie programu na funkcjonowanie i rozwój ich miejscowości.
- Skutki demograficzne można w pełni docenić w perspektywie długoletniej –stwierdziła minister. – Jednak śledzimy uważnie dane z każdego miesiąca. W okresie I-XI 2016 roku urodziło się o 10,4 tys. dzieci więcej, niż w tym samym okresie 2015 roku. W listopadzie wzrost urodzeń wyniósł 5 tys. w stosunku do listopada 2015 r. Jest to o 18 proc. więcej.
Minister Rafalska przypomniała też, że nie sprawdziły się obawy krytyków programu. – Nie ma mowy ani o marnotrawieniu pieniędzy przez rodziny, ani o dezaktywizacyjnym jego wpływie na rynek pracy.
- Oceniając wpływ programu Rodzina 500+ na rodziny warto zwrócić również uwagę na jego aspekt psychologiczny –podsumowała minister Rafalska. - Dzięki Programowi następuje wzmocnienie więzi rodzinnych i społecznych. W rodzinach wzrasta poczucie godności, samooceny, zaradności i bezpieczeństwa.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.11.2018 23:36 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.11.2018 23:36 Biuro Promocji