W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministrów pracy państw V4

19.10.2021

Minister Maląg wzięła udział w spotkaniu ministrów pracy państw V4. W Budapeszcie dyskutowano o wpływie pandemii na rynek pracy i sposobach przeciwdziałania jego negatywnym skutkom. Drugim tematem były rozwiązania legislacyjne, szczególnie dotyczące pracy zdalnej i cyfryzacji.

Kolaż zdjęć z uczestnikami spotkania.

–  Wspólnym mianownikiem działań Grupy Wyszehradzkiej i każdego z państw z osobna była mocna interwencja państwa, aby wesprzeć ratowanie miejsc pracy po pandemii – powiedziała minister Marlena Maląg po spotkaniu ministrów pracy państw V4.

Rynek pracy po pandemii

Spotkanie podzielono na dwa panele. W ramach pierwszego: „Syndrom post-Covidowy” na rynku pracy omówiono, które grupy i w jaki sposób, z perspektywy zatrudnienia, zostały najbardziej dotknięte kryzysem wywołanym przez COVID-19. Ministrowie  poinformowali także, jaką politykę prowadzą ich rządy w celu złagodzenia negatywnych skutków pandemii, a także zwiększenia zatrudnienia i ożywienia gospodarki.

Minister Maląg stwierdziła, że w Polsce przekazano ponad 200 mld zł na ratowanie miejsc pracy, co pozwoliło uratować ponad 8 mln z nich. Świadectwem tego, że te pieniądze zostały dobrze zainwestowane, jest stopa bezrobocia, która wynosi obecnie 5,6 proc., a według danych Eurostatu –  3,4 proc.

Podkreśliła też, że przez cały ten trudny czas nie były ograniczone w żadnej mierze programy społeczne, które były tarczą antykryzysową dla rodzin z małymi dziećmi czy seniorów.

COVID-19 przyspieszył cyfryzację

Drugi panel poświęcono omówieniu prac legislacyjnych i politycznych w Unii Europejskiej w ramach planu działania na rzecz Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Poruszano zagadnienia dotyczące pracy zdalnej i cyfryzacji.

–  W Polsce wprowadzamy pracę zdalną na stałe do kodeksu pracy, zamknęliśmy już dialog ze stroną pracodawców i stroną społeczną, aby wypracować satysfakcjonujące rozwiązania, które są dobre dla wszystkich – zaznaczyła minister Maląg. Podkreśliła również, że pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji w gospodarce i administracji. Już w tym roku rodzice składali wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start” tylko drogą elektroniczną, a wypłacano je tylko na konta, zaś od 1 stycznia 2022 podobnie będzie ze świadczeniem z programu „Rodzina 500 +”.

Uczestnicy zastanawiali się, jakie mogą być skutki aktualnych propozycji polityki zatrudnienia UE dla mobilności siły roboczej w naszym regionie. Dyskutowano także o zakresie współpracy pomiędzy Europejskim Urzędem Pracy a państwami członkowskimi.

Minister Maląg zauważyła również, że bardzo ważne jest także to, aby przy określaniu płacy minimalnej brać pod uwagę sytuację danego państwa.

Wspólna Deklaracja ministrów

Po spotkaniu ministrowie pracy V4 podpisali Wspólną Deklarację, podsumowującą obrady. Zobowiązali się w niej do przestrzegania zasad określonych w Europejskim Filarze Praw Socjalnych. Podkreślili znaczenie szybkiego zakończenia negocjacji dotyczących programów operacyjnych oraz możliwości jak najszybszego wykorzystania środków finansowych.

– Uważamy, że obecne powołanie Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) jest ważną inicjatywą – napisali w Deklaracji, zastrzegając konieczność unikania niepotrzebnego dodatkowego obciążenia administracyjnego, a także powielania pracy wykonywanej przez inne wyspecjalizowane organy.

{"register":{"columns":[]}}