W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie realizatorów pilotażu Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży.

21.10.2024

W dniu 21 października 2024 r. o godzinie 11:00, w Centrum Konferencyjno – Biznesowym VITKAC w Warszawie przy ulicy Brackiej 9 odbyła się konferencja Spotkanie realizatorów pilotażu Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży.

Spotkanie_realizatorów_pilotażu_Czas_na_młodych_-_punkty_doradztwa_dla_młodzieży

W spotkaniu wzięło udział 170 osób z urzędów pracy, Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, Departamentu Rynku Pracy  i Departamentu Funduszy.

Podczas konferencji przedstawiono działalność Urzędów Pracy w ramach realizowanych projektów pilotażowych „CZAS NA MŁODYCH- PUNKTY DORADZTWA DLA MŁODZIEŻY”. Swoje prezentację przedstawili pracownicy z urzędów pracy w Krapkowicach, Iławie, Lesznie i Mikołowie.

Pomysł stworzenia punktów dla osób młodych powstał w Departamencie Rynku Pracy. Dnia 14 marca 2023 r. został ogłoszony nabór na projekty pilotażowe. W ramach pilotażu projekty mogły składać powiatowe urzędy pracy działające na terenie powiatów, w których udział osób młodych wśród zarejestrowanych bezrobotnych był szczególnie wysoki (przekraczał średnią dla kraju - 23,9% wg stanu na koniec grudnia 2022 r.).  Dzięki pilotażowi w Polsce powstało 76 punktów (tzw. one-stop-shop) konsultacyjnych dla młodzieży. Punkty są finansowane ze środków Funduszu Pracy, a łączne dofinansowanie projektów wyniosło 72,7 mln zł.

Obszary wsparcia w punktach to: aktywizacja zawodowa i poradnictwo zawodowe, udzielanie informacji w zakresie możliwych form pomocy społecznej, doradztwo psychologiczne, doradztwo w zakresie edukacji, doradztwo w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, doradztwo w zakresie możliwości mieszkaniowych, doradztwo prawne i ekonomiczno-finansowe i inne. "Czas dla młodych" to innowacyjne staże (np. staż społeczny, staż elastyczny, staż w formie nabywania kompetencji rynkowych z możliwością jego odbycia u różnych pracodawców, staże z wyższym stypendium stażowym oraz mentoringiem). Punkty oferują nowatorskie formy wsparcia dla młodzieży (np. bony mobilnościowe, wizerunkowe, na psychoterapię, na usługi z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia, na zatrudnienie opiekuna dziecka/dzieci). Łącznie w punktach wsparcia udzielono już blisko 24 tys. młodym ludziom.

Konferencję zorganizowano w ramach projektu niekonkurencyjnego Koordynacja wsparcia osób młodych i długotrwale bezrobotnych na rynku pracy i wzmocnienie jej skuteczności z poziomu krajowego z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Materiały

Zestawienie znaków FERS
zestawienie-znakow-fers.pdf 0.54MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}