W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z Radą Przedsiębiorczości

08.03.2022

Minister Marlena Maląg spotkała się online z członkami Rady Przedsiębiorczości. W wydarzeniu uczestniczyła także Olga Semeniuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Przedsiębiorczości. Tematem spotkania było wsparcie polskich przedsiębiorców w związku ze skutkami wojny na Ukrainie.

Spotkanie z Radą Przedsiębiorczości

Państwo polskie zadeklarowało pełną gotowość do wsparcia obywateli i mieszkańców Ukrainy, którzy opuszczą kraj w związku z działaniami wojennymi i będą szukać bezpiecznego schronienia w Polsce. Dotyczy to zarówno zapewnienia bezpiecznego schronienia, opieki lekarskiej i wsparcia psychologicznego, jak też pomocy długofalowej m.in. na rynku pracy.

Pomoc także dla polskich przedsiębiorców

Wyrazem tego jest przygotowana przez rząd ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Reguluje ona m.in. kwestie legalizacji ich pobytu w Polsce, wprowadza także ułatwienia w dostępie do rynku pracy oraz umożliwia korzystanie z pomocy społecznej i świadczeń dla rodzin z dziećmi.

– Obok priorytetu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom, musimy wesprzeć także polskich przedsiębiorców – deklarowała podczas spotkania minister Maląg. Mierzą się oni przede wszystkim z brakiem pracowników.

Kolejnym wyzwaniem będzie pomoc przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na Ukrainie lub eksportujących lub importujących surowce czy towary z tego państwa, a także z Białorusi i Rosji.

Otwieramy rynek pracy

Minister Maląg przypomniała o otwarciu polskiego rynku pracy dla Ukraińców, a także związanego z tym dostępu dla nich do świadczeń zdrowotnych, społecznych i rodzinnych. Prowadzone są także działania służące ułatwianiu wejścia na polski rynek pracy kobiet, które stanowią większość wśród napływających uchodźców z Ukrainy.

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić obywatela Ukrainy, mogą zgłosić swoją ofertę pracy poprzez formularz online na stronie www.praca.gov.pl, mailem, telefonicznie lub osobiście w powiatowym urzędzie pracy.

Projektowane przepisy pozwolą także na rejestrację w powiatowym urzędzie pracy obywatelom Ukrainy. Będą oni mogli skorzystać z usług i instrumentów rynku pracy w postaci, np. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń, np. językowych. Jednym z już uruchomionych nowych rozwiązań jest Resortowy Program Aktywizacyjny dla Cudzoziemców „Razem Możemy Więcej”.

Wiceminister Olga Semeniuk poinformowała, że z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Przedsiębiorczości w przygotowanej ustawie znalazły się rozwiązania, ułatwiające Ukraińcom przybywającym do naszego kraju zakładanie i podejmowanie działalności gospodarczej.

Będą kolejne spotkania

Minister Marlena Maląg zapewniła, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nadal będzie koordynowało działania związane z rynkiem pracy i zaproponowała agendę dalszych spotkań z przedsiębiorcami.

– Chcemy teraz we współpracy rozwiązywać kolejne szczegółowe problemy – podkreśliła minister Maląg.

{"register":{"columns":[]}}