Stała łączność i wsparcie ze strony ministerialnego zespołu
07.10.2020
W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyło się dzisiaj cykliczne spotkanie online z przedstawicielami powiatów ze stref czerwonej, żółtej i niebieskiej. W wideokonferencji wziął udział ministerialny zespół ds. planowania działań mających na celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID – 19.
Omawiana była bieżąca sytuacja m.in. w domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo- wychowawczych i miejscach opieki nad osobami bezdomnymi. Przedstawiciele powiatów zdawali relację z realizacji procedur antycovidowych wprowadzonych w podległych im placówkach oraz przedstawiali zabezpiecznie placówen na co dzień. W rozmowach podkreślano, że placówki są w pełni zaopatrzone w potrzebne środki ochrony osobistej.
Jesienna edycja programu wsparcia osób bezdomnych
Do 14 października organizacje pozarządowe mogą składać wnioski w dodatkowym naborze ofert w konkursie MRiPS „Pokonać Bezdomność. Program Pomocy Osobom Bezdomnym.” Na pomoc osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością resort przeznaczył 5 milionów złotych. Dofinansowane mogą zostać m.in. inicjatywy zapewniające dostęp do usług społecznych, pracy socjalnej, aktywizacji, pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej, a także usprawniające działanie punktów pomocy doraźnej, takich jak noclegownie czy jadłodajnie. Jest to absolutnie kluczowe, szczególnie w kontekście zbliżającej się zimy.
DPS-y ze środkami unijnymi
W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało pakiet działań służących poprawie sytuacji osób przebywających w domach pomocy społecznej. Na ten cel przeznaczono ok. 328 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.
Wsparcie jest udzielane we wszystkich województwach w ramach 16 projektów wybranych w trybie nadzwyczajnym na podstawie Ustawy z dnia 3 kwietnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.
Projekty są realizowane w każdym województwie przez Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej. Pomoc finansowa jest przekazywana podmiotom prowadzącym domy pomocy społecznej w formie grantów, m.in. na:
- dodatkowe wynagrodzenie w formie dodatków dla pracowników zatrudnionych w domach pomocy społecznej
- zakup i przeprowadzanie testów na obecność COVID-19,
- doposażenie stanowisk pracy w środki ochrony indywidualnej i sprzęt niezbędny do walki z epidemią,
- przygotowanie miejsc odbywania kwarantanny,
- zakup usługi noclegu i wyżywienia dla osób przebywających w DPS oraz osób realizujących usługi, które nie mogą lub nie chcą wrócić do własnych domów i rodzin.
Po pierwsze ochrona osobista
Zaopatrzenie placówek pomocowo-opiekuńczych w środki ochrony osobistej jest na bieżąco monitorowane. Od początku trwania pandemii resort rodziny przekazał do domów pomocy społecznej za pośrednictwem wojewodów ok. 37,3 tys. litrów płynu do dezynfekcji, prawie 1.8 mln sztuk maseczek, 3.5 mln sztuk rękawiczek, 522 tys. przyłbic i 116 tys. kombinezonów.