Strategia Demograficzna 2040 - konsultacje w Łodzi i w Warszawie
03.08.2021
Demografia to jedno z największych, cywilizacyjnych wyzwań, z którym mierzymy się także w regionach. O tym jak odwrócić ten niekorzystny trend i spełnić oczekiwania Polaków odnośnie szczęśliwej rodziny, z wojewodami i przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego w Łodzi i w Warszawie rozmawiały Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej Barbara Socha oraz przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska.
Współczynnik dzietności w Polsce kształtuje się na poziomie niegwarantującym prostej zastępowalności pokoleń, a w 2002 r. po raz pierwszy liczba zgonów była większa niż liczba urodzeń. Według prognozy ONZ, jeśli nic się nie zmieni, to na koniec XXI wieku, liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 57% i będzie na poziomie 16,3 mln.
Projekt Strategii Demograficznej 2040 zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń. Wśród priorytetowych kierunków interwencji są programy z Polskiego Ładu oraz nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy oraz poprawę jakości ochrony zdrowia.
2 sierpnia br. szczegóły diagnozy oraz cele i kierunki interwencji Strategii Demograficznej 2040 omówiła w Łodzi wiceminister Barbara Socha:
– Niekorzystne zmiany demograficzne w Polsce postępują i mają wpływ praktycznie na wszystkie obszary życia: społeczeństwo, gospodarkę czy kulturę. To realne zagrożenie, którego konsekwencje odczujemy wszyscy, w każdym regionie kraju. Dlatego dla osiągnięcia wzrostu dzietności i zahamowania spadku populacyjnego, kluczowe jest wprowadzenie kompleksowej i długofalowej polityki prorodzinnej. Przy pracy nad projektem Strategii Demograficznej 2040 przyjrzeliśmy się wynikom badań i przeanalizowaliśmy rozwiązania uznawane za najlepsze na świecie. Teraz chcemy skonfrontować nasz projekt z lokalnymi władzami samorządowymi, które są najbliżej polskich rodzin – powiedziała.
– W trakcie prac nad strategią zidentyfikowaliśmy 10 obszarów, które utrudniają rodakom realizację planów o szczęśliwej rodzinie – w tym obszary wymagające pilnego działania: mieszkanie, łączenie pracy i opieki nad dziećmi oraz zdrowie, edukację i infrastrukturę. Będą na nie oddziaływać liczne programy Polskiego Ładu, ale mamy też nowe propozycje związane z podniesieniem elastyczności i stabilności pracy, która – jak wynika z badań – jest ważna dla podejmowania decyzji o posiadaniu dzieci – dodała wiceminister Socha.
Zaznaczyła również, że tylko wspólne zaangażowanie rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i pełnomocników wojewodów do spraw rodziny, może przynieść efekt w postaci odwrócenia negatywnego trendu demograficznego.
Natomiast 3 sierpnia br. projekt Strategii Demograficznej 2040 Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej, zaprezentowała w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
Podkreśliła, że jeśli nie podejmiemy przemyślanych, stabilnych, spójnych i kompleksowych działań, grozi nam zahamowanie rozwoju – co niekorzystnie wpłynie na warunki życia polskich rodzin w przyszłości i na całą gospodarkę.
W 2020 roku dzietność w województwie łódzkim wyniosła 1,34, a na Mazowszu 1,53. Oznacza to, że liczba mieszkańców tych województw będzie spadać.