Świąteczny dar solidarnych serc
22.12.2020
Działalność Solidarnościowego Korpus Wsparcia Seniorów zostaje przedłużona co najmniej do lutego. Samorządy otrzymają dodatkowe 50 mln złotych na ten cel – zapowiedziała podczas konferencji prasowej minister Marlena Maląg.
- Nadal jesteśmy w trudnym okresie pandemii i niezmiennie musimy pamiętać przede wszystkim o osobach starszych w naszym otoczeniu. Szczególnie okres przedświąteczny może być dla nich trudny – rozpoczęła konferencję prasową Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg i podsumowała działania zrealizowane w trakcie dwóch miesięcy trwania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.
Głównym fundamentem, na którym resort rodziny budował wsparcie, to bezpośrednia pomoc seniorom w potrzebie. Włączały się w nią stopniowo coraz to kolejne organy rządowe, rzesza wolontariuszy rosła a działania w terenie z zaangażowaniem koordynowali pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 505 11 11, osoby starsze mogą niezmiennie zgłaszać się z prośbami o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, które to utrudnione jest ze względu na obecną sytuację. Seniorzy najczęściej korzystają z pomocy w zakupach artykułów codziennej potrzeby - spożywczych i higienicznych, ale także dostarczania ciepłych posiłków i umawiania wizyt lekarskich.
- Do dzisiaj do ośrodków pomocy społecznej w całym kraju przekazaliśmy ok. 18,5 tys. zgłoszeń seniorów. W ich obsłudze pomaga ok. 11 tys. Wolontariuszy, którzy zgłosili się poprzez stronę wspierajseniora.pl. W grupie tej członkowie licznych organizacji młodzieżowych. Zdajemy dziś egzamin z naszej odpowiedzialności i solidarności międzypokoleniowej – mówiła minister Marlena Maląg.
Jeden cel – wiele działań
Minister podkreśliła znaczenie dodatkowych usług wsparcia, które poszerzyły ofertę Korpusu – wolontariat cyfrowy, dzięki osoby starsze uczą się odnajdować w cyfrowej rzeczywistości - uruchomiony z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy wolontariat ozdrowieńców pomagających w domach pomocy społecznej czy zainicjowany wspólnie z Premierem Mateuszem Morawieckim Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów z pomocą żywnościową dla najbardziej potrzebujących.
- Obserwując rosnące stale statystyki mamy dowód na to, że nasze działanie jest potrzebne, dlatego przedłużamy program wsparcia seniorów w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów do lutego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie on funkcjonował dłużej. Przekażemy kolejnych 50 mln zł z funduszu walki ze skutkami pandemii do gmin na realizację tego zadania – zapowiedziała minister Marlena Maląg podczas konferencji prasowej.
Już ok. 190 organizacji pozarządowych, rad młodzieżowych i środowisk obywatelskich aktywnie działa w Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów. – Korzyści są obopólne. Seniorzy otrzymują potrzebną pomoc, a liczne organizacje zdobywają dodatkowe doświadczenie, realizując działalność statutową. Co równie dla nich ważne, czują się potrzebni w okresie pandemii – mówił Piotr Mazurek, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.
Gen solidarności
Dzięki cyfrowemu wolontariatowi seniorzy uczą się, jak łączyć się z rodziną i przyjaciółmi online, uczą się robić e-zakupy czy załatwiać sprawy urzędowe przez Internet. – Seniorzy zgłaszają na infolinię swoje potrzeby, a nasi cyfrowi wolontariusze krok po kroku wyjaśniają im telefonicznie wszelkie aspekty - mówił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Seniorów wspiera już ok. 200 przeszkolonych specjalnie cyfrowych wolontariuszy.
Jak wskazała Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech solidarność międzypokoleniową widać nie tylko na linii seniorzy – wolontariusze. – Różnica wieku wśród samych wolontariuszy cyfrowych wynosi nawet 40 lat. To zarówno młodzi ludzie, jak także osoby pamietające czasy pierwszej Solidarności.
O polskim genie solidarności mówił z kolei Szymon Szynkowski vel Sęk, Sekretarz Stanu ds. Polityki Europejskiej, Polonii oraz Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Jak pokazały działania Polaków na rzecz osób starszych w okresie pandemii, ten gen jest widoczny w działaniach naszych rodaków na całym świecie. W środowiskach polonijnych każdy nasz rodak jest ambasadorem Polski – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk. Dzięki inicjatywie ministra szeregi cyfrowych wolontariuszy zasilili także przedstawiciele środowisk polonijnych na całym świecie. Swoich ambasadorów Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów ma m.in. w Niderlandach, Meksyku, czy Kanadzie. W Brukseli powstało też stanowisko stacjonarne, gdzie wolontariusze na miejscu tłumaczą seniorom jak łączyć się z rodziną w czasie świąt.