Synergia między szkolnictwem i gospodarką
04.04.2018
W warszawskim Centrum Nauki Kopernik minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wręczyła akty powołania członkom nowo powstałej Rady Programowej ds. Kompetencji. W uroczystości uczestniczyły minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
W składzie 19-osobowej Rady Programowej ds. Kompetencji znaleźli się przedstawiciele resortów: przedsiębiorczości i technologii, edukacji oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także organizacji społecznych i gospodarczych, organizacji przedsiębiorców oraz podmiotów zrzeszających instytucje edukacyjne. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej reprezentuje w Radzie sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed.
Jak zauważyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, Rada Programowa ds. Kompetencji stanie się publicznym think-tankiem, zasilającym wiedzą i inspirującym do zmian legislacyjnych, mających na celu dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy. Minister przedsiębiorczości i technologii dodała, że Rada Programowa ds. Kompetencji będzie doradzać w zakresie opracowywania programów kształcenia, a także prognozować potrzeby kwalifikacyjno-zawodowe na rynku pracy.
- "Powołanie Rady to bardzo cenna inicjatywa. Choć w Polsce rynek pracy stał się rynkiem pracownika i ma się znakomicie, to nie oznacza to, że nie ma problemów. Takim stałym problemem jest brak dostosowania kompetencji pracowników do bardzo szybko zmieniającego się rynku pracy " – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, że dla dostosowania kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy nieodzowna jest współpraca nie tylko między resortami, ale także z pracodawcami i III sektorem.
Jednym ze strategicznych wyzwań zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wykształcenie nowoczesnych kadr dla polskiej gospodarki. Realizacji tego zadania ma służyć system, składający się z trzech elementów: Rady Programowej, Sektorowych Rad ds. Kompetencji oraz Bilansu Kapitału Ludzkiego, czyli badania dopasowania kompetencyjnego podaży i popytu na rynku pracy.
Rada Programowa będzie wspierać prace Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wyłoniła już siedem takich rad. W czwartym kwartale planowane jest wyłonienie kolejnych dziewięciu. Zadaniem Rad Sektorowych jest m.in. analiza sytuacji w danej branży i przygotowanie na jej podstawie rekomendacji i ram prawnych dla efektywnego i praktycznego kształcenia specjalistów.
System dopełnia zestaw narzędzi do badań rynku pracy – ogólnopolski Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL) i jego branżowe edycje. BKL to obszerny monitoring rynku pracy prowadzony przez PARP we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Podobne rozwiązania, które wspierają koordynację systemu edukacji z potrzebami gospodarki, funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Australii, Indiach i Czechach.
Materiały
Zdjęcia z wydarzenia.- Ostatnia modyfikacja:
- 02.11.2018 16:52 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 02.11.2018 16:52 Biuro Promocji