Szczepienia to szansa dla nas wszystkich
25.05.2021
– Narodowy Program Szczepień to najlepsza droga do pokonania pandemii – powiedziała minister Marlena Maląg podczas konferencji prasowej poświęconej szczepieniom przeciw COVID-19, która odbyła się w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Minister przedstawiła też działania w tym zakresie podjęte wobec osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów oraz seniorów.
- Kończy się etap, na którym największym wyzwaniem była dostępność szczepionek – mówił Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej poświęconej szczepieniom przeciw COVID-19. – Teraz musimy przekonać Polaków, że powinni się szczepić.
Ogólnopolska promocja szczepień
Minister Dworczyk przedstawił najważniejsze rozwiązania, służące popularyzacji szczepień. Od 1 lipca szczepienie drugą dawką będzie mogło odbyć się w dowolnym punkcie, niezależnie od miejsca przyjęcia dawki pierwszej. Z seniorami z grupy 70+ będzie nawiązywany kontakt bezpośredni z propozycją szczepienia w domu. Od 15 czerwca podczas wszystkich większych imprez lokalnych będą działały mobilne punkty szczepień. Zostanie także uruchomiona Loteria Narodowego Programu Szczepień z atrakcyjnymi nagrodami.
Szczepienia osób z niepełnosprawnościami
– W pierwszej połowie maja, gdy znacząco wzrosła dostępność szczepionek, podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu grupy priorytetowej Narodowego Programu Szczepień i przyspieszeniu procesu szczepień dla osób z niepełnosprawnością. W efekcie większość z nich, a także ich rodzin oraz pracowników ośrodków opieki i aktywności niepełnosprawnych, jeśli tylko zgłosiła wolę zaszczepienia się, już jest zaszczepiona – powiedziała minister Marlena Maląg.
Dodatkowo, od 25 maja do grupy osób, mogących zaszczepić się bez kolejki, dołączono także osoby z orzeczeniem o umiarkowanej niepełnosprawności i ich opiekunów. W proces szczepień osób z niepełnosprawnościami zaangażowane są również Mobilne Jednostki Szczepień, dzięki czemu możliwe są także szczepienia pacjentów w domach. Zgodnie z przyjętym harmonogramem szczepienia osób z niepełnosprawnościami powinny zakończyć się do połowy czerwca.
– Dotychczas największe zainteresowanie szczepieniami obserwujemy w Środowiskowych Domach Samopomocy. Tu wolę zaszczepienia się zgłosiło blisko 45 proc. osób, a niemal 70 proc. z nich już zostało zaszczepionych, przy czym prawie 40 proc przyjęło już dwie dawki – wyjaśniała minister Maląg. Spośród uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowych do szczepień zgłosiła się dotąd jedna trzecia wszystkich uczestników i już niemal wszyscy zostali zaszczepieni. W Zakładach Aktywności Zawodowej zaszczepiono wszystkich chętnych.
I seniorów
– Niezmiennie dbamy o osoby starsze – podkreśliła minister Maląg. – Docieramy do nich m.in. przez Domy i Kluby Senior+. Mieszkańcy i pracownicy Domów i Ośrodków Pomocy Społecznej znaleźli się w pierwszej grupie szczepionych.
W popularyzację i ułatwianie szczepień angażuje się także Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. O jego zadaniach mówił Piotr Mazurek, pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej.