W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tarcza antykryzysowa w regionach. 2 mld zł dla Dolnego Śląska

08.06.2020

Ok. 2 miliardy złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego w ramach różnych instrumentów tarczy antykryzysowej. – Naszą intencją jest ochrona jak największej liczby miejsc pracy. Robimy wszystko, żeby firmy otrzymywały wsparcie jak najszybciej to możliwe – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej we Wrocławiu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wizyta w fabryce porcelany

Ministerstwo Rodziny rozpoczęło w poniedziałek 1 czerwca cykl regionalnych konferencji i spotkań z przedsiębiorcami, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. W Jaworzynie Śląskiej, Dzierżoniowie i Wrocławiu minister Marlena Maląg o działaniu tarczy antykryzysowej rozmawiała m.in. z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim oraz przedstawicielami firm Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” oraz spółki Selena. Podczas poniedziałkowej wizyty na Dolnym Śląsku szefowa resortu rodziny spotkała się też m.in. z dyrektorem i pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Pracy. 

– W takcie poszczególnych spotkań podsumowujemy realizację wsparcia z tarczy antykryzysowej w województwach, a także rozmawiamy z przedstawicielami firm na temat pomocy, jaką otrzymują, oraz bieżącej sytuacji i ich potrzeb. Spotykamy się również z wojewodami. Chcemy bliżej przyjrzeć się sytuacji w regionach – mówi minister Marlena Maląg.

Miliardy na ochronę miejsc pracy

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z tytułu rożnych instrumentów wsparcia przewidzianych w tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców w całej Polsce trafiło już ok. 23,3 mld złotych.

Na Dolnym Śląsku kwota wsparcia osiągnęła poziom ok. 2 mld złotych. Przeznaczono:

  • 602,1 mln złotych ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę ponad 144,7 tys. miejsc pracy
  • 520,6 mln złotych przyznanych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców
  • 130,6 mln złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla firm i organizacji zatrudniających ponad 24 tys. osób
  • 202 mln złotych na świadczenia postojowe dla ok. 103,5 tys. osób.
  • Zwolnienie ze składek ZUS na kwotę ponad 538 mln zł.

– To realna pomoc na ochronę miejsc pracy. Tarcza daje firmom narzędzia do przetrwania w tym trudnym okresie. Zależy nam na tym, żeby wsparcie trafiało do firm jak najszybciej – powiedziała minister rodziny.

Ostatnim z punktów piątkowej wizyty minister Marleny Maląg było podpisanie z Wojewodą Dolnośląskim umowy partnerskiej w sprawie realizacji projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii  COVID-19” oraz umów w ramach programów: „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – edycja 2020 i „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020.

{"register":{"columns":[]}}