Tarcza mocniejsza niż kiedykolwiek
15.01.2020
Odpowiedzią na drugą falę pandemii jest druga tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Z kolei firmy z tzw. tarczy branżowej będą zwolnione z płacenia ZUS za grudzień i styczeń.
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział podczas konferencji prasowej, że firmy objęte tzw. tarczą branżową będą zwolnione z ZUS nie tylko za grudzień, ale także za styczeń. Dodał, że zwolnienie ze składek może zostać wydłużone na kolejne miesiące.
Uczestnicząca w konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że od początku walki z pandemią celem rządu była troska o życie i zdrowie Polaków, oraz zabezpieczenie miejsc pracy.
– Za miejscami pracy stoją konkretni ludzie, konkretne rodziny, a człowiek w naszych działaniach jest najważniejszy W ramach różnych instrumentów na ratowanie miejsc pracy w czasie epidemii trafiło ponad 174 mld zł” – mówiła minister, wskazując przy tym na skuteczność działań podejmowanych przez rząd, choćby pod względem utrzymania stabilnej stopy bezrobocia. - Kiedy pandemia w Polsce się rozpoczynała, stopa bezrobocia wynosiła 5,8 proc. Dzisiaj jest to 6,2 proc. Przez ostatnie cztery miesiące utrzymywała się na poziomie 6,1 proc. Pokazuje to, że wsparcie było skuteczne i sprawne" – wskazała minister Marlena Maląg.
Szeroka paleta wsparcia
Wśród instrumentów tarczy antykryzysowej wprowadzonych w zeszłym roku przez ówczesne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są m.in. świadczenie postojowe, czy zwolnienie z opłacania składek ZUS, a także dopłata do wynagrodzeń. Resort nie zapomniał także o osobach, którym nie udało się utrzymać pracy. Wprowadzono dla nich dodatek solidarnościowy i podniesiono zasiłek dla bezrobotnych.
Minister przypomniała też, że w czasie zawieszenia stacjonarnej nauki w szkołach wypłacany był dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
- W tym trudnym czasie pandemii wspieramy również działania samorządów, aby mogły prowadzić działania inwestycyjne, które są kołem zamachowym dla polskiej gospodarki" – dodała minister Marlena Maląg.
- W ramach rozszerzania pomocy tarcza branżowa zostanie także poszerzona o kod PKD 55.20.Z. związany z turystyką – zapowiedziała z kolei wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
Od północy z czwartku na piątek mikro, małe i średnie firmy z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19, mogą składać przez Internet wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej 2.0 PFR.
Łączna wartość pomocy to ponad 35 mld zł. Według szacunków PFR do końca marca 2021 r. z finansowania będzie mogło skorzystać ponad 70 tys. firm.