Trzecie posiedzenie Rady Programowej do spraw Centrów Usług Społecznych
28 stycznia br. odbyło się kolejne, tj. trzecie posiedzenie Rady Programowej ds. Centrów Usług Społecznych. W spotkaniu wzięli udział m.in. Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w MRiPS, Pan dr hab. Marek Rymsza, Przewodniczący Rady Programowej ds. CUS, Doradca Prezydenta RP w Kancelarii Prezydenta RP oraz Pani Dorota Rybarska-Jarosz, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Szczecinie, która wraz z zespołem doradców wspiera zachodnio-pomorskie Centra Usług Społecznych (CUS).
Dzięki inicjatywie ustawodawczej Prezydenta RP Andrzeja Dudy od 1 stycznia 2020 r. na poziomie lokalnym można tworzyć struktury koordynujące i integrujące usługi społeczne, a ogłoszony w dniu 31 grudnia 2019 r. przez resort rodziny pilotażowy konkurs pt. Wsparcie tworzenia centrów usług społecznych i rozwój dostarczanych przez nie usług w Działaniu 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 przyczynił się do dofinansowania 41 projektów na łączną kwotę około 118 mln zł.
Posiedzenie Rady było okazją do zapoznania się z m.in. ofertą usług społecznych, sukcesami oraz problemami, jakie pojawiły się w toku realizacji projektów, jak również opiniami mieszkańców, którzy skorzystali z oferty centrów funkcjonujących w woj. zachodniopomorskim, tj. w Resku, Koszalinie, Świdwinie Goleniowie oraz w Łobzie.
Ministrowie pogratulowali Gminom podjętych przedsięwzięć, a ponadto Pani Minister Marlena Maląg wyraziła zadowolenie z tego, że uczestniczące w posiedzeniu Gminy wzięły udział w konkursie resortu rodziny i dzięki temu mają środki finansowe na realizację usług społecznych dla swoich mieszkańców w nowej formule polityki społecznej, czyli Centrum Usług Społecznych. Przetestowane i wdrożone w projektach rozwiązania staną się dobrymi praktykami dla kolejnych jednostek samorządu terytorialnego chcących wdrażać CUS.
Zadania i skład Rady Programowej CUS
Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej powołała w dniu 19 października 2021 r. Radę Programową ds. CUS na mocy Zarządzenia nr 44 w sprawie powołania Rady Programowej do spraw projektów wyłonionych do dofinansowania w konkursie pod tytułem „Wsparcie tworzenia centrów usług społecznych i rozwój dostarczanych przez nie usług” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Podstawowe zadania Rady Programowej to:
- monitorowanie kolejnych etapów realizacji projektów,
- zatwierdzanie pakietów produktów powstałych w wyniku testowania rozwiązania modelowego w każdym z projektów.
Rada Programowa jest ciałem międzyresortowym, gdyż w jej skład wchodzą przedstawiciele następujących Instytucji:
- Kancelarii Prezydenta RP,
- Narodowej Rady Rozwoju,
- Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej,
- Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w MRiPS,
- Departamentu Rynku Pracy w MRiPS,
- Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej EFS w MRiPS,
- Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MRiPS,
- Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w MRiPS,
- Departamentu Polityki Rodzinnej w MRiPS,
- Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
- Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia,
- Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Centrach Usług Społecznych – nowa jakoś polityki społecznej
Centra usług społecznych to nowe jednostki organizacyjne gmin i instytucje lokalnej polityki społecznej. Są to miejsca, w których są dostępne usługi społeczne z różnych systemów: pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji publicznej, polityki prorodzinnej, wspierania osób z niepełnosprawnościami.
Usługi są świadczone przez różnych wykonawców, wśród których są zarówno jednostki samorządowe, jak i lokalni przedsiębiorcy, podmioty ekonomii społecznej i organizacje pozarządowe.
Centra usług społecznych:
- zapewniają możliwość uzyskania różnych usług społecznych w jednym miejscu – bez potrzeby chodzenia do urzędu gminy, ośrodka pomocy społecznej czy innej jednostki,
- zapewniają dopasowanie oferty usług społecznych do realnych potrzeb społeczności lokalnych i dostarczenie ich w sposób skoordynowany,
- przyczyniają się do skutecznego i efektywnego dostarczania usług społecznych mieszkańcom gmin w takiej skali i formie, w jakiej tego potrzebują.
Usługi społeczne oferowane przez centra usług społecznych są kierowane zarówno do ogółu mieszkańców gminy, jak i do grup społecznych o szczególnych potrzebach, np. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy rodzin wielodzietnych.