Trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco reagujemy ws. sytuacji w domach pomocy społecznej
10.04.2020
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od samego początku odpowiedzialnie i z zaangażowaniem zadbało o osoby przebywające w domach pomocy społecznej. W trosce o bezpieczeństwo zarówno podopiecznych, jak i personelu placówek przekazaliśmy dodatkowe 20 milionów złotych, a także środki ochrony osobistej takie jak maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. Sytuację monitorujemy na bieżąco i jesteśmy w stałym kontakcie z właściwymi służbami.
Placówki stałego pobytu to miejsca, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnym położeniu. Dotyczy to również mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej. Dzisiaj w Polsce działa ponad 820 takich placówek zapewniających miejsca dla 80,8 tys. osób.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od samego początku z wielką uwagą monitoruje sytuację w domach pomocy społecznej i podejmuje działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i personelowi placówek. Pierwsze instrukcje dotyczące m.in. wsparcia osób przebywających w DPS-ach w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przekazaliśmy wojewodom już 13 marca br.
Do tej pory wydaliśmy pięć wielopunktowych instrukcji i rekomendacji poprzez wojewodów do organów prowadzących placówki całodobowej opieki, w tym domy pomocy społecznej. W miarę nasilenia zagrożenia instrukcje te są uszczegóławiane.
Gwarancja ciągłości usług
Rekomendacje zawierają m.in. takie wskazania jak bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej mieszkańców domów oraz personelu z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej, a także konieczność monitorowania stanu zdrowia personelu oraz bezwzględne niedopuszczanie do przychodzenia do pracy pracowników wykazujących objawy przeziębienia lub grypy.
To także gwarancja ciągłości usług na poziomie obowiązującego standardu z uwzględnieniem zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W przypadku problemów z zapewnieniem ciągłości w świadczeniu opieki z powodu braku personelu, oddelegowanie na wniosek organu prowadzącego jednostki samorządu terytorialnego pracowników dziennych ośrodków wsparcia z terenu tej jednostki samorządu, których działalność na podstawie polecenia wojewody została zawieszona.
Kadra z zamkniętych placówek pomoże w DPS-ach
26 marca br. MRPiPS przekazało pisemne rekomendacje dotyczące kontynuacji działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zobowiązaliśmy jednostki samorządu terytorialnego do skierowania kadry z placówek, których działalność jest zawieszona, do domów pomocy społecznej, w których występują problemy kadrowe ze sprawowaniem opieki nad mieszkańcami. Wszystko z zachowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa.
Ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne – konieczność zapewnienia w domach pomocy społecznej ciągłości opieki medycznej i opieki pielęgniarskiej.
Nowe przyjęcia tylko w sytuacjach wyjątkowych
Maksymalne ograniczenie kontaktów to najważniejszy krok w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z tego powodu MRPiPS zarekomendowało ograniczenie przyjęć do domów pomocy społecznej. Możliwe jest to tylko w sytuacjach naprawdę wyjątkowych takich jak np. przyjęcie mieszkańca po leczeniu szpitalnym. Takie szczególne przyjęcia powinny odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, a nowo przyjęte osoby powinny być izolowane od innych, zdrowych mieszkańców i personelu.
Dom pomocy społecznej jak placówka zdrowia
Wystosowaliśmy też zalecenie, aby wojewodowie traktowali pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, w tym domów pomocy społecznej, na równi z pracownikami służby zdrowia przy podziale środków higienicznych i środków ochrony osobistej. Chodzi o to, by w placówkach niezależnie od sytuacji nie zabrakło m.in. maseczek czy płynów dezynfekujących.
Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami
Ministerstwo rodziny stale monitoruje sytuację dotyczącą zachorowań w domach pomocy społecznej. Jesteśmy w kontakcie ze służbami wojewodów, przedstawiciele resortu codziennie odbywają wideokonferencje z wojewodami, jesteśmy na bieżąco w kontakcie telefonicznym. Podstępujemy zgodnie z procedurami, tam, gdzie jest to konieczne, wdrażane są odpowiednie procedury. W przypadku braku personelu medycznego wojewoda może wydać polecenie i skierować takich pracowników do placówki. Taka sytuacja miała miejsce np. w Tomczycach – Wojewoda Mazowiecki skierował pracowników medycznych do pomocy w domu pomocy społecznej.
Dodatkowe 20 mln zł na wsparcie DPS-ów
W związku z trudną sytuacją i rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało o przekazaniu dodatkowych 20 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek.
Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego w czerwcu planowane jest dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb domów pomocy społecznej.
Środki higieny i ochrony osobistej przekazane
Dodatkowo na wniosek Ministra Rodziny Agencja Rezerw Materiałowych udostępniła płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczki trójwarstwowe, które przekazane zostały wojewodom, a następnie rozdysponowane domom pomocy społecznej. Płyn do dezynfekcji – na prośbę MRPiPS – przekazał wojewodom również KGHM.