W dzień gorącego lata… Potrzebujemy regulacji dot. pracy w upale
16.01.2025
Zmiany klimatyczne zachodzą na naszych oczach, a coraz częstsze fale upałów mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, również w pracy. Udar cieplny czy odwodnienie to tylko niektóre z zagrożeń. Dlatego konieczne jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach.
O ile w czasie wolnym sami możemy zdecydować, czy chcemy przebywać na powietrzu, czy może wolimy skryć się przed słońcem w klimatyzowanym pomieszczeniu, o tyle w miejscu pracy nie zawsze jest to możliwe. Właśnie dlatego tak ważne jest wypracowanie regulacji służących zapewnieniu odpowiednich, a przede wszystkim bezpiecznych warunków pracy – szczególnie wtedy, gdy na skutek zmian klimatycznych temperatury osiągają kolejne rekordy.
Niebezpieczne zmiany klimatyczne
Międzynarodowa Organizacja Pracy wskazuje na szereg skutków zmian klimatu, które są dotkliwe dla pracowników. Zbyt wysoka temperatura znajduje się w czołówce pod względem skali wpływu na pracowników. Udar cieplny czy odwodnienie to tylko niektóre z zagrożeń, które w skrajnych sytuacjach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie narażone są osoby pracujące na zewnątrz i wykonujące prace wymagające fizycznie – np. w budownictwie, rolnictwie czy transporcie.
Do tego dochodzą też m.in:
- Promieniowanie ultrafioletowe – to kolejne zagrożenie, które może powodowań oparzenia słoneczne, a nawet nowotworów skóry.
- Zmiany klimatyczne to także ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak powodzie, susze, pożary lasów czy huragany.
- Smog i inne zanieczyszczenia powietrza mogące skutkować chorobami układu oddechowego, problemami z sercem i innymi problemami zdrowotnymi.
Spotkanie ekspertów w MRPiPS
Za oknami śnieg i zima w pełni? Nie przeszkodziło nam to w organizacji kolejnego spotkania grupy eksperckiej poświęconego uregulowaniu pracy w wysokich temperaturach, które odbyło się w tym tygodniu. Obok przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uczestniczyli w nim także m.in. delegaci z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego oraz Państwowej Inspekcji Pracy. W kolejnych mają uczestniczyć także przedstawiciele Instytutu Medycyny Pracy. Rozmowy dotyczyły szczegółowych rozwiązań zaproponowanych w projekcie MRPiPS.
Naszym wspólnym celem jest wypracowanie jak najlepszych regulacji, które będą służyły zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom, tworząc prawdziwie bezpieczne miejsca pracy.