W regionach o 500+
17.06.2019
Pierwsze wypłaty świadczenia „500+” na pierwsze dziecko, bez kryterium dochodowego, powinny nastąpić jeszcze w lipcu – mówiła podczas spotkania w Katowicach minister Bożena Borys-Szopa. W poniedziałek kierownictwo MRPiPS rozpoczęło cykl spotkań w regionie, podczas których podsumowany zostanie stan przygotowań samorządów do realizacji programu „Rodzina 500+” w nowej odsłonie.
Już za chwilę, bo od 1 lipca, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Również od 1 lipca możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie online, a miesiąc później – drogą tradycyjną.
– Chcemy obalić mit, jakoby chcielibyśmy wypłaty dokonać w październiku. Nie, rządowi premiera Mateusza Morawieckiego bardzo zależy na tym, żeby wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej. Jestem przekonana, że nasze samorządy będą się starały – mówiła w Katowicach minister Bożena Borys-Szopa. Jak zapowiedziała, planuje odwiedzić gminę, której samorząd jako pierwszy wypłaci świadczenie.
Zdaniem szefowej MRPiPS pierwsze wypłaty trafią do rodziców jeszcze w lipcu. – Wiem, że samorządy są gotowe - tak było 3,5 roku temu, tak było co roku, więc jestem przekonana, że pierwsze wypłaty będą. Pieniądze 1 lipca będą na koncie samorządów na pewno – zapewniła minister. Zaapelowała też do rodziców, by nie czekali ze składaniem wniosków o świadczenie do sierpnia, ale składali je w miarę możliwości drogą elektroniczną już od początku lipca.
Wiceminister Stanisław Szwed zaznaczył z kolei, że po zmianach przepisów urzędy nie będą wydawały decyzji administracyjnej w ramach programu „Rodzina 500+”. – Wydawana będzie jedynie decyzja, procedury będą uproszczone – podkreślił wiceszef resortu.
O stanie przygotowań do realizacji programu „Rodzina 500+” w nowej odsłonie oraz zmianach w programie mówił w Gdańsku również wiceminister Marcin Zieleniecki. Jak podkreślił podczas spotkania w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, po zmianach programem objęte będą wszystkie dzieci do 18 r. ż. bez względu na dochód rodziny. Zachęcał również do sprawnego składania wniosków – złożenie takiego wniosku od razu na początku lipca może sprawić, że pieniądze trafią na konto rodzica jeszcze w tym samym miesiącu.
Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz podczas konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zaznaczył, że do tej pory programem „Rodzina 500+” objętych było 90% dzieci z niepełnosprawnością. – Po zmianach, wsparcie trafi do 300 tys. dzieci z niepełnosprawnościami – powiedział wiceminister.
W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim program podsumował wiceminister Kazimierz Kuberski. Przypomniał, że rodziny mają 3 miesiące (lipiec, sierpień i wrzesień) na złożenie wniosku, aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od lipca. Zachęcał także, do szybkiego składania wniosku. – Im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy środki na nasze konto – powiedział.
- Ostatnia modyfikacja:
- 17.06.2019 15:55 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2019 15:55 Biuro Promocji